Tech- kontra klasszikus játékok: 5 előny, amivel csak a hagyományos játékok rendelkeznek
Tech- kontra klasszikus játékok: 5 előny, amivel csak a hagyományos játékok rendelkeznek
Bár manapság egyre népszerűbbek az okoseszközökön játszható tech játékok, interaktív gyerekjátékok, számítógépes játékok, a klasszikus játékok bizony rendelkeznek olyan "szuperképességekkel”, amelyeket a technológia talán még évszázadokig nem fog utolérni…
Egy felmérésben a szülők több mint 60%-a állította azt, hogy gyerekük rendszeresen játszik érintőképernyős készülékekkel, és egyre kevésbé foglalkoztatják őket a babák, a társasok és egyéb hagyományos játékok. A kutatás szerint az érintőképernyők jelenleg elsődleges játéktevékenységnek számítanak. Nem csoda, hiszen a kutatók azt is megállapították, hogy a gyerekek 70%-a találkozik a saját otthonában okostelefonnal, 55%-uk pedig tablettel, sőt 36%-uk saját eszközzel is rendelkezik.
A gyerekek ugyan gyakran tanulás céljából használják az okoseszközöket, de elsősorban játszanak rajtuk. Szintén a felmérésből derült ki, hogy a szülők 32%-a gondolja azt, hogy a mobil eszközökön játszható játékokat soha nem szabad a fizikai játéktermékekkel azonos kategóriába helyezni.
Ma már alig van olyan készségfejlesztő játék, amelynek ne lehetne virtuális párja, a gyerekek akár a képernyőt nyomkodva is játszhatnak például formaegyeztető játékokat, mégis teljesen más élményt nyújt, ha a gyerek a kezébe foghatja a kockát és manipulálhat vele. Ráadásul a klasszikus játékoknak számos olyan előnyük is van, amelyekkel a virtuálisak talán soha nem fognak rendelkezni. Nézzünk is néhányat!
#1. Érzékszervi észlelés
A látás, hallás, szaglás, ízlelés és a bőrérzékelés veszi fel a környezetből érkező információt, majd továbbítja azt az idegrendszer felé. A gyerekek érzékszervi tapasztalás útján tanulnak, ezért is imádják a különféle textúrájú anyagokat. A taktilis, vagyis tapintásos észlelés révén képesek lesznek különféle tárgyak azonosítására, az alak, méret, súly megállapítására – ez később olyan készségek fejlődésében is fontos lehet, mint a matematikai gondolkodás. A készség fejlődését kiválóan támogatják például az olyan formarendezők-toronyépítők, mint a Melissa & Doug Fa készségfejlesztői, ahol különböző színű, alakú formákat rakosgathatnak össze a gyerekek. A mobilos játékok ezzel szemben csupán a vizuális vagy auditív érzékelés fejlesztésére alkalmasak.
#2. Manipuláció, szem-kéz koordináció
A kezeket és ujjacskákat elsősorban nem képernyők nyomkodására „tervezték”. A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogy ezek a testrészek hozzájuk tartoznak, sőt akár befolyásolni is lehet velük a körülöttük lévő környezetet. A tanulási folyamat során a gyerekeknek össze is kell tudniuk hangolni a szem és a kéz mozgását, hogy később írni, olvasni tudjanak, vagy akár el tudjanak kapni egy labdát. E készségek fejlesztésére valók például a Montessori tornyok, a különféle puzzle-k, színezők, formakirakók, vagy a fűzős játékok. A szem-kéz koordinációs képesség, illetve a finommotoros készség fejlesztésének kreatív módja a Melissa & Doug mágneses horgászó játéka is, mely során egy mágneses „horgászbot” segítségével kell kihalászni 10 vízi állatot, majd pontosan visszahelyezni őket a helyükre.
#3. A nagymozgás fejlődése
Több tudományos kutatás is rámutatott már a tech játékok és az elhízás kapcsolatára. Nem csoda, hiszen ezek a kütyük több órára is a székhez láncolják a gyerekeket. Pedig elengedhetetlen, hogy a kúszás, mászás, járás, futás, ugrálás a gyerekek mindennapi játéktevékenységének alapvető részei legyenek. A nagymozgások fejlődését remekül tudják támogatni a játszótéri játékok, vagy az olyan ügyességi játékok, ahol az egyensúly megtartása a cél.
#4. A fajátékok varázsa
A plasztik mobileszközökkel szemben a fajátékoknak számos előnyük van. Természetesek, így nem kell félnünk a káros anyagoktól, stimulálják a gyerekek érzékszerveit, nehéz őket eltörni, nem esnek le belőlük kis éles darabok, ezért babák számára ideálisak. Nem utolsó sorban behozzák a gyerekszobába a természetet: a Melissa & Doug madáretetőjét például a gyerekek maguk szerelhetik össze, díszíthetik ki, majd tehetik ki a madaraknak az erkélyre vagy a kertbe.
#5. A virtualitás nem készít fel valós élethelyzetekre
A gyerekek tanulásának fontos része, hogy leutánozzák a felnőttek hétköznapi tevékenységeit. Ezért nagyon fontosak azok a játékok, amelyek úgymond piciben rekonstruálják a felnőttek világát. A Melissa & Doug konyhai szettje remek szerepjátékot nyújt arra, hogy a gyerekek leutánozhassák a valós életben használt konyhai helyzeteket, mosogassanak, megterítsenek, miközben fejlődik kommunikációs és együttműködési készségük is. Egy virtuális „mosogatás” aligha képes ilyen élményt nyújtani!