Leszel a barátom? – A gyerekkori legjobb barát rengeteg előnye
Leszel a barátom? – A gyerekkori legjobb barát rengeteg előnye
Segít nekünk megérteni a világot, támogat a nehéz helyzetekben, meghallgat. Ki az? Július 30-án ünnepeljük a barátság napját, és ebből az alkalomból megmutatjuk, mi a gyerekkori legjobb barát szerepe az életünkben.
A korai gyermekkori barátságainkat gyakran figyelmen kívül hagyják mint pozitív befolyást a fejlődésre, pedig ma már számos kutatás alátámasztja, mennyire fontosak a korai baráti kötődések. Az óvodáskori barátságok például fejlesztik a szociális és érzelmi képességeket, a valahová tartozás érzetét adják és még a stresszt is csökkentik. Paul Schwartz pszichológia professzor, gyerekkori viselkedés szakértő számos előnyét tudja felsorakoztatni a gyerekkori barátságoknak.
„A barátságok jelentősen hozzájárulnak a szociális készségek fejlődéséhez, a gyerekek érzékenyek lesznek például a másik nézőpontjára, megtanulják a beszélgetés szabályait és az életkornak megfelelő viselkedést. Az érzelmi problémákkal küzdő gyerekek több mint felének nincsenek barátai vagy nehezen találnak kapcsolatot társaikkal” – mondja Schwartz hozzátéve, hogy a barátok szintén nagy hatással vannak a gyerekek pozitív és negatív iskolai teljesítményére, segíthetnek a deviáns magatartás ösztönzésében, de visszatartásában is.
A barátok hiányával küzdő gyerekeket összehasonlítva a jó barátokkal rendelkező gyerekekkel, azt látni, hogy utóbbiak magasabb önértékeléssel rendelkeznek, szociálisabban cselekszenek, képesek megbirkózni a stresszel, az átmenetekkel.
A fiúknak és a lányoknak egyaránt szükségük van társas és érzelmi támogatásra, de sajnos a fiúkkal kapcsolatos sztereotípiák gyakran azt üzenik, hogy a fiúk nem éreznek a lányokhoz hasonló erős köteléket a barátságaikban, ami teljesen hamis állítás. Emberi, és nem nemtől függő igény az emberi kapcsolatokhoz való ragaszkodás.
Nemrégiben készült tanulmányok azt mutatják, hogy a gyermekkori legjobb barát erősítheti a gyerek érzelmi ellenálló és megküzdési képességeit. Nem meglepő, hogy az a személy, akivel megosztottuk poénjainkat, legtitkosabb aggodalmainkat és vágyainkat, hatással lesz érzelmi jólétünkre. Rebecca Graber, a Sussexi Egyetem pszichológusa által végzett vizsgálat során 400 fő 11 és 19 év közötti serdülőt kérdeztek meg arról, milyenek a barátságaik jellege és milyen akadályokkal kellett megbirkózniuk.
A tanulmány konkrét célja annak felderítése volt, hogy a barátság hogyan befolyásolja a pszichológiai ellenálló képességet a szociális és anyagi szempontból sérülékeny brit serdülőknél, mégis szélesebb körű megállapításokra jutottak a barátság általánosabb megértése szempontjából. Graber és kutatótársai ugyanis azt találták, hogy a legalább egy nagyon szoros barátságot ápoló gyerekek jobb megküzdési képességekkel rendelkeznek, mint azok, akik több, de lazább baráti, haveri kötelékekkel rendelkeznek. Elméletük szerint az érzelmi támogatás, amit egy igaz barátság nyújt, segít erősíteni a gyerekek ellenálló képességét. Mivel a megküzdési készségek egyre fontosabbá válnak, ahogy öregszünk és önállóbbá válunk, magunkkal hordozzuk a gyermekkori barátságok hatásait életünk végéig.
Mit tehet a szülő a gyerekkori barátságokért?
- Mutassuk meg a kapcsolattartás fontosságát: Vajon mi fenntartjuk a fontos barátságokat? A gyerekek a szüleiktől lesik el, hogyan ápolják fontos barátságaikat. Az utóbbi másfél évben erre különösen nagy hangsúly esett, hiszen a kapcsolattartást nagyon megnehezítette a vírushelyzet, de nem mindegy, hogyan kezeltük ezt a nehézséget szülőként. A jó példa itt is ragadós.
- Milyenek a jó barátsághoz szükséges képességek: Azonosítsunk egy baráti készséget, amely a gyerekünkből hiányzik, majd segítsünk neki ennek fejlesztésében. Ha például problémái adódnak érzései kifejezésével, akkor koncentrálhatunk arra, hogy konstruktív módon tegye ezt meg, akár saját érzéseink megosztásával („Boldoggá tesz, ha azt mondod, szeretsz”), akár azzal, hogy segítünk neki címkézni érzéseit („Szomorúvá tett, amikor a barátod nem akart veled játszani?”)
- Ösztönözzük a gyerekünk számára fontos barátságokat: Ha van olyan kapcsolat, amely örömet okoz a gyerekünknek, támogassuk azt, még akkor is, ha a gyerekek különböző iskolába járnak. A játék a legjobb terület erre. Az olyan gyerektársasok, mint például a Brainbox Bogyó és Babóca társasjáték rendkívül izgalmasak, és összekötik a gyerekeket. A közös építkezés, például a Lego Disney sorozata, szintén remek közös program lehet egy esős délutánon. A Lego Friends kifejezetten olyan építési lehetőségeket kínál, amelyek a közös játékot, az együttműködést ösztönzik. Kisebbeknek a Bing nyuszi kirakós, memória játékok nyújtanak barátságot összekovácsoló szórakozást, nagyobbaknak pedig a Jóbarátok már-már kultikussá váló sorozata ihlette társasok, a Monoploy, a puzzle.
- Tiszteljük gyermekünk személyiségét: Néhány gyermeknek sok barátja lehet, másoknak azonban kevés ember is elég ahhoz, hogy boldognak érezzék magukat. Fontos támogatnunk a gyerekek igényeit, és nem összehasonlítani őt másokkal, például egy testvérrel.