2019. február 18.

5 ok, amiért a Stragoo Grabolo Bogyó és Babóca ennyire sikeres a gyerekek és felnőttek körében!

Tavaly a Stragoo Grabolo Bogyó és Babóca játék nyerte az Ország játéka díjat Társasjáték kicsiknek kategóriában!

A díj igazán megtisztelő, hiszen a zsűri szigorú értékelési szempontok szerint választja ki a győztes játékokat; például megvizsgálja, mennyire jó készségfejlesztő az adott játék, tudnak-e vele együttjátszani másokkal, hozzájárul-e a mentális, érzelmi világuk elmélyítéséhez, stb.

 

 

A Stragoo Grabolo játék lényege,

hogy a játékosoknak dobniuk kell két kockával, megjegyezniük a szín- és mesehős kombinációt, megkeresni a képet azt asztalra leszórt kupacban, és villámgyorsan lecsapni a kiszemelt kártyára. A játék pörgős, jó megfigyelőképesség, koncentráció és gyors reflex kell ahhoz, hogy nyerjünk. Izgalmasan hangzik, és úgy tűnik, nemcsak a zsűri elismerését nyerte el, de hihetetlen népszerű a gyerekek körében is. Da vajon minek köszönheti ezt a sikert? Mivel érdemelhette ki a rangos elismerést? És mi az, ami igazán vonzó benne a gyerekek számára?

#1. A téma: Bogyó és Babóca

Felnőttként gyakran csak ámulunk és bámulunk a Bogyó és Babóca példátlan sikerén, miközben a gyerekek számára egyértelműen befutó Bartos Erika meséje. Sőt annyira sikeres a csigafiú és a katicalány története, hogy még különdíjat is nyert egyik epizódjával egy kínai animációs fesztiválon 2017-ben. A mese hihetetlen népszerűségének titkát már sokan fejtegették. Az egyik ok valószínű abban rejlik, hogy a 6 éven aluli korosztály számára sokkal feldolgozhatóbb a hagyományos 2D-s rajz, másrészt a történet kis konfliktusokra épül, jól érthető nyelvezetet használ, valós tanulságokat ad, ami könnyen befogadható az ovis korosztálynak. Nem meglepő így, hogy a Straggo Grabolo Bogyó és Babóca garantált siker a gyerekek körében.

#2. Idegrendszer fejlesztése

Felnőttként számtalan reflexszel, komplett reflexrendszerrel rendelkezünk, amelynek szerepe van a testtartásban, a külvilág ártalmas ingerei elleni védekezésben. A csecsemők sok életmentő és mozgást segítő primitív reflexszel születnek, amelyeknek a későbbiekben fokozatosan meg kell szűnniük az egészséges fejlődés érdekében. Például a szem-kéz koordináció fejlődésével a csecsemőkori reflexek is fokozatosan leépülnek, a gyerek cselekvése egyre tudatosabbá válik, idegrendszere intenzíven fejlődik, ezért minél többféle játékot játszik, annál gazdagabbá válnak mozgásformái. A Straggo Grabolo Bogyó és Babóca játéka edzi a reflexeket és az idegrendszert, hiszen minél gyorsabban kapcsolunk, annál több esélyünk van a győzelemre.

#3. Megfigyelőkészség, koncentráció, memória

Ez a játék remekül fejleszti mindhármat. Egy óvodáskorú gyerek figyelme még rendkívül változó, nagyon függ attól, hogy az aktuális tevékenység mennyire érdekes a számára. A szakirodalom szerint 5-6 évesen 15-20 percig tudnak figyelmi egyhuzamban. A Straggo Grabolo Bogyó és Babóca játéka gyors, nem is igényel ennél több időt, ráadásul elég izgalmas és ingergazdag ahhoz, hogy a gyerekeket lekösse.

#4. Stressztűrés és űzés

Minden izgalmas társasjáték edzi a stressztűrő képességet is, hiszen a játék maga is egy stresszhelyzet, különösen akkor, ha ilyen szorosak a szabályai. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a játék közben átélt nyomás ártalmas lenne, mert ilyenkor a stressz pozitív változatát, az úgynevezett eustresszt éljük meg, amely segíti a fejlődést, és szorgalmazza a siker elérését. Mindamellett mint minden társasjáték, úgy a Grabolo is elűzi a mindennapok során megtapasztalt, „rossz” stresszt, hiszen a közösségi élmény, a közös nevetés oldja a feszültséget, kikapcsolódást nyújt.

#5. Hordozhatóság, vízhatlanság

Egy társasjáték rendkívül nagy előnye, ha tényleg bármikor és bárhol előkapható és játszható. A Straggo Grabolo Bogyó és Babóca kártyái gyakorlatilag egy zsebben is elférnek, és vízhatlan anyagból készültek, így a strandon az ernyő alatt vagy akár a medence széléről is játszhatjuk, ha már meguntuk a pancsolást, de nem szívesen mennénk ki a vízből a meleg miatt.

Mi ezért az 5 dologért imádjuk ezt a játékot! És Ti mit szerettek benne?