2020. január 31.

Így segítsd gyermeked jövőbeli boldogulását!

Így segítsd gyermeked jövőbeli boldogulását!

 

A gyerekek játékpreferenciái állítólag befolyásolhatják a későbbi karrier választásukat

 

Mindannyiunknak vannak kellemes emlékei arról, milyen játékokkal szerettünk játszani gyerekkorunkban. Egyesek folyamatosan építettek, mások babákkal játszottak, és voltak, akiknek a figyelmét inkább a játék konyhakészlet kötötte le órákra. Szülőként pedig magunk is gyakran eljátsszunk a gondolattal, vajon lányunk gondoskodó babázása előrejelzi-e azt, hogy később majd segítő foglalkozást választ, vagy fiúnk állatszeretete állatorvosi hivatásban teljesedik-e ki. Jó erről fantáziálnunk, ám az, hogy milyen játékpreferenciáink vannak, nem feltétlenül vetíti előre, hogy mérnökökké, óvónőkké vagy séfekké válunk felnőttkorunkra – persze ezzel a kijelentéssel nem mindenki ért teljesen egyet.

 

Vannak ugyanis, akik úgy tartják, hogy a nemekre jellemző játékok befolyásolhatják a gyerekek későbbi karrierjét.

Ennek persze megvannak a maga kockázatai is, hiszen például a babás játékok eltávolíthatják a lányokat a tudománytól, a matematikától és egyéb STEM területektől. Nem véletlen, hogy a kritikusok szerint sok játék csak kihasználja a nemi sztereotípiákat: babákat, konyha-készleteket, hercegnőket hoz a kislányok figyelmének fókuszába, míg a fiúkat az építés, az autók és az akciófigurák szeretete felé tereli.

 

Egy, a főemlősök és embergyerekek játékát vizsgáló tanulmány szerint a gyerekek egyébként is hajlamosak bizonyos játékpreferenciákra, vagyis nem feltétlenül a reklámok miatt kedvelik a fiús vagy a lányos címkével ellátott játéktípusokat.

A kutatók azt írják, még a majmok is mutatnak nemi különbségeket abban, milyen játékokkal játszanak szívesen, és ez a gyerekekkel sincs másképp. Bár őket is meglepte az eredmény, azt állítják, mivel a hím majmok szívesebben játszottak fiús játékokkal, valószínűsíthető, hogy játékpreferenciánk velünk született vonás. Hozzá kell tenni, hogy nem volt szignifikáns különbség abban, hogy az embergyerekek mennyire preferálták a saját nemüknek készült vagy az uniszex játékokat, választásukban sokkal előrébb való volt, hogy a játék legyen érdekes.

 

Na de tényleg meghatározzák a játékpreferenciáink későbbi karrierünket?

Becky Francis, a Roehampton Egyetem oktatási professzora úgy véli, a különféle típusú játékok különféle üzeneteket adnak a fiúk és a lányok számára, és eltérő oktatási tartalommal bírnak, így később akár az iskolai végzettséget és a karrierválasztást is befolyásolhatják. Tanulmánya megállapította, hogy a szülők a fiúknak inkább olyan játékokat adnak, mely cselekvést, építést vagy gépi tevékenységet igényelnek, míg a lányokat olyan játékok felé irányítják, melyeket „nőiesnek” tulajdonítanak, mint amilyen például a karkötőkészítés. Eszerint a fiúknak problémamegoldóknak kell lenniük, a lányoknak pedig ötletesnek. „A fiúk játékai általában didaktikai, műszaki információkat, utasításokat tartalmaznak, míg a lányos játékok sokkal kreatívabbak, és a képzeleterő készségét növelik.”

 

Nagyon érdekes az is, hogy az Argos kiskereskedelmi csoport kutatása megállapította, hogy a tervezésben dolgozó felnőttek 60 százaléka építőjátékokkal szeretett játszani, míg az olyan, matematikához kapcsolható munkakörökben, mint például a könyvelés, olyanok dolgoznak, akik imádtak rejtvényeket megoldani.

 

A gyermek- és családpszichológus Margaret McAllister szerint viszont sokkal lényegesebb szempontok játszanak közre a későbbi karrierválasztásban, mint a gyerekek játékpreferenciái. Szerinte meglehetősen felületes megközelítés azt mondani, hogy ha egy lány majd autókkal játszik, akkor valószínűbb, hogy belőle is mérnök lesz. Ha jövőbeli karrierjét szeretnénk egyengetni már most, akkor sokkal fontosabb, hogy arra ösztönözzük, fedezze fel a világot, tegyen fel kérdéseket, és lépjen kapcsolatba más emberekkel – véli a szakember.

 

Emellett persze az is nagyon fontos, hogy gyerekeink egészséges játékválasztásokhoz férjenek hozzá.

A játék szerepe ugyanis az, hogy a lehető legszélesebb körű tapasztalatokat modellezze le a gyerekek számára. Fontos ezért megvizsgálnunk, hogy egy játék mennyire fejleszti például a finom motorikus képességeket, és egyéb más fontos készségeket. Ugyan a legózásból senki sem tanulja meg, hogyan kell majd ténylegesen házakat építeni, de azt elsajátíthatják, hogyan kell stabil szerkezeteket létrehozni, kitartónak és következetesnek lenni, tanulni a hibáinkból – ez mind olyan készség, melyre később minden gyereknek szüksége lesz, akármilyen karriert is választ.