2020. február 14.

Könyvajándékozás napja: 10 tipp, hogyan szerettesd meg az olvasást a gyerekkel

Könyvajándékozás napja: 10 tipp, hogyan szerettesd meg az olvasást a gyerekkel

 

A mai nap nemcsak a szerelmeseké, hanem a könyvszerelmeseké is. A Nemzetközi Könyvajándékozás Napja arra hívja fel a figyelmet, hogy osszuk meg kedvenc könyveinket a fiatal olvasókkal, és szerettessük meg velük az olvasást. Noha az ünnep az Egyesült Királyságból származik, ma már a világ minden részén csatlakoznak az ünnepséghez a könyvek szerelmesei, így mi sem maradhattunk ki a jóból.

 

A könyvajándékozásnak számos formája lehet: vannak szülők, akik saját gyerekeiknek ajándékoznak könyveket, mások arról is gondoskodnak, hogy gyermekkönyvtáraknak, iskoláknak, jótékonysági szervezeteknek adakozzák el kedvenc olvasmányaikat. Ezen a napon az is gyakran előfordulhat, hogy az utcán, a padon, vagy épp vasútállomásokon botlunk bele egy hanyagul, ám cseppet sem véletlenül ott hagyott könyvbe.

 

Könyvet ajándékozni tehát egyszerű. De hogyan szerettessük meg az olvasást a gyerekünkkel? Nem mindenre a Harry Potter a gyógyír, mutatjuk, még milyen módokon nevelhetünk könyvmolyt a legkisebbekből:

 

Már nagyon korán olvassunk neki!

És ne csak lefekvéskor. Már egészen baba korban is lehet gondoskodni az olvasóvá nevelésről kifejezetten babáknak szánt leporellókkal, könyvekkel. A rendszeres meseolvasás ugyancsak fontos, de nap közben is sor kerülhet rá bármikor, amikor egy kis összebújásra, szünetre van szükség.

 

Pozitív példa

Nem lehet elégszer elmondani, hogy a mintát mi magunk mutatjuk meg a gyereknek. Ha mi is rendszeresen olvasunk, és sokszor látni a kezünkben könyvet, előbb-utóbb a gyerekünk is érdeklődni fog az olvasás iránt. Különösen jó, ha néha hangosan is olvasunk előtte könyvet, mert azzal, hogy hall valakit folyékonyan, jó kifejezőkészséggel olvasni, ő is inspirációt érez majd a folyékony olvasni tudás elsajátítására.

 

Olvasókuckó

A gyerekek imádnak bekuckózni, elbújni, és ott űzni titkos kis tevékenységeiket. Elég, ha egy lepedővel letakarunk a számára két széket, vagy kinyitunk egy hatalmas esernyőt, ami alá elvonulhat, de akár az ő segítségével, gondosan is kialakíthatunk egy külön kis olvasósarkot, ami megadja az alapját az olvasás rituáléjának.

 

Tegyük élővé az olvasottakat

Ha például a hároméves gyerekünk kedvence a Három kismalac, vigyük el vidékre vagy az állatkertbe, ahol élőben is találkozhat az állatokkal. Csillagokról olvasunk neki mesét? Menjünk planetáriumba, vagy ha már szép az idő, nézzünk csillagokat az égen.

 

Olvasás és filmnézés

Ha a gyerekünk már iskolás, azzal is ösztönözhetjük őt az olvasásra, ha a klasszikusok elolvasását követően azok filmadaptációját is megmutatjuk neki.

 

Könyvtári kalandozások

Manapság a könyvtárakban már nemcsak olvas vagy kölcsönöz az ember, de rengeteg színes programmal várják a kisebbeket és nagyobbakat. Érdemes ezeket az alkalmakat kihasználni, hiszen ha még nem is veszünk ki könyvet, a gyerekünk otthonosan fog mozogni a könyvtárban, és ami a legfontosabb, pozitív kötődése lesz hozzá.

 

Könyvklub

Kérjétek meg az egyik vagy akár több barátját is arra, hogy egyidejűleg olvassanak el egy könyvet. Aztán megegyezhetnek abban, mikor és hol találkoznak, hogy megbeszéljék élményeiket a könyvvel kapcsolatban. Eleinte segíthetjük is ezeket a beszélgetéseket különféle kérdésekkel, például „ki volt a kedvenc karaktered”, „tudsz-e alternatív befejezést a könyvnek”, stb. Az olvasás közösségi élmény is lehet, a könyvklubok pedig remek lehetőséget adnak arra, hogy megosszuk ezt az élményt egymással.

 

Kérdezzünk

Ha épp könyvet olvas, érdeklődjünk a téma felől. Kit szeretsz a legjobban? Vajon mi fog történni ezután? Mit tennél ebben a helyzetben? Az olvasásnak egyáltalán nem kell magányos tevékenységnek lennie. Ráadásul ha mindig csak az olvasási képességekre, szótagolásra koncentrálunk, a gyerekünk hamar megunja, sőt megutálja az olvasást.

 

Mindenre van megoldás: egy könyv

Új iskolát kezd jövőre? Lepd meg egy erről szóló könyvvel! Szeretne otthonra egy kismacskát? Lepd meg egy erről szóló könyvvel! Összeveszett a legjobb barátjával? Ugye nem kell mondanunk, mit tegyél?! Nincs olyan élethelyzet, amelyet az irodalomban vagy a mesékben ne dolgoztak volna fel. Ha a látja, mennyi ötletet, megoldást lehet meríteni egy-egy olvasmányból, szívesebben fog majd magától is a könyvekhez nyúlni, ha valamiben elakadt az életében.

 

Még egy szabály könyvajándékozáshoz

Ha bármikor is könyvet adunk a gyerekünk kezébe, mindig adjunk hozzá egy kis útravalót: mondjuk el, miért is volt nekünk annyira speciális a történet, mi az, ami megérintett, mit tanultunk belőle. Persze ne áruljuk el a csattanót, de keltsük fel az érdeklődését a könyv iránt.

 

A ti gyereketek szeret olvasni?