2020. február 19.

Mindent, amit a Baby Shark song-ról tudni érdemes

Mindent, amit a Baby Shark song-ról tudni érdemes

 

Egy jó ideje hódít a Baby Shark Dance őrület, és van egy jó hírünk: hamarosan gyerekjátékokként is kaphatóak a cápacsalád tagjai itt a Játéktenger Webáruházban. De vajon honnan ered a népszerű gyerekdal? És mi lehet a titka annak, hogy ha felcsendül a Baby Shark doo doo do doo do doo, már minden gyerek azonnal táncra perdül? Utánajártunk, és igen érdekes dolgokra bukkantunk.

 

Te hallottad már a Baby Shark dalt?

Egészen biztosak vagyunk benne: a sláger 2016-ban robbant be a köztudatba, és szinte vírusként terjedt el a közösségi médiában, az online videó portálokon, sőt a rádiókban is. Eredetileg tábortűz dal volt az 1980-as évekből, a zenét Genet Paxton szerezte. Egyes vélemények szerint egy korai 20. századi mítosz adja a dal alapját, amely Steven Spielber híres 1975-ös thrillerjének forrása is volt, bár igencsak nehéz elképzelni, hogy a félelmetes horrornak és a vidám gyerekdalnak közös a gyökere.

 

Már több verziója is született

A Baby Shark dal táncos verziója 2007-ből származik, melyet Alexandra Müller tett közzé Alemauel néven. A videó egy csecsemőcápa történetét meséli el, aki felnő, és megeszik egy úszót. A videó hamar népszerűvé vált, még az EMI is rekordmértékű ajánlatott nyújtott a szerzőnek, aki 2008-ban a dal diszkósított verziójával a német slágerlisták 25. helyére került.

 

A dal egy másik verziója a gyerekdal író Johnny Only-tól származik, aki egy gyerektáborban volt DJ, ahol rendszeresen előadták a dalt a táborozókkal különféle kézmozdulatok kíséretében. Innen merítette az ihletett Only, aki 2011-ben kiadta saját verzióját is, öt évvel azelőtt, hogy a Baby Shark globális jelenséggé vált volna.

 

A Baby Shark dalt tovább népszerűsítette a Pinkfong videója. Ez egy dél-korai edukációs startup brandje. Az eredeti Baby Shark videót 2015. novemberében töltötték fel, és 2019 januárra kb. 5 milliárd nézettséget szerzett, ami így minden idők legnézettebb videója lett. A dalnak ezt a verzióját az akkor tízéves koreai-amerikai Hope Segoine adta elő, a videóban két gyermek színész is szerepelt. A videó Antonin Dvořák 9. szimfóniájával kezdődik, ahogyan a Cápa című thriller is, és a dalban egy olyan cápacsaládról van szó, akik egy iskolányi halat akarnak levadászni, végül aztán nem járnak sikerrel. A dalhoz applikáció is készült, amely a top10 leggyakrabban letöltött alkalmazások listájára is felkerült Észak-Koreában, Bangladesben, Szingapúrban, Hong Kong-ban és Indonéziában.

 

 

2020 januárjára a legnépszerűbb videóvá vált az a Baby Shark dal, melyet 2016-ban töltöttek fel: 4,4 milliárdan nézték meg világszerte, ami így a Youtube-on a harmadik legtöbbször megtekintett videó lett. A dal egy online tánc-kihívást is gerjesztett Baby Chark Challenge néven, amely a Gangam Style uralmát is igencsak megingatta. Még a Nickelodeon is elkészítette saját paródiáját belőle a Nick Jr. karakterekkel.

 

Míg az angol verzióban csak a cápacsalád tagjait sorolják fel, a koreai változat szerint a cápa anya „csinos”, az apa „erős”, a cápa nagymama „kedves”, a cápa nagypapa pedig „jó”. (Érdekesség, hogy 2018-ban egy dél-koreai napilap szexistának nevezte ezeket a minősítéseket). Ennek ellenére a Liberty Korea nevű párt a dallal népszerűsítette jelöltjeit, amiért aztán a szerzői jogok megsértésével vádolták őket. 2019-ben a Kellog’s bejelentette, hogy partnerkapcsolatot kötött a Pinkfong-gal egy új Baby Shark gabonatermék forgalmazására, melyben pillecukor is van. A dal felbukkan egy 2019-es videójátékban, sőt megjelenik a The Angry Birds film második részében is. Az interneten is rengeteg videót találni, melyben újragondolják a dalt: az egyikben például egy papagáj dúdolja a Baby Shark doo doo do doo do doo-t

 

Ezek után ne csodálkozzunk azon, hogy a Baby Shark betört a gyerekkönyvpiacra, sőt a gyerekjátékok világába is – ahogyan az a New York Times is megjósolta. Már a Játéktengernél is kaphatóak a szereplők: a Baby Shark zenélő anyacápa, az apa cápa, a bébi cápa, és Pinkfong, aki nemcsak a SmartStudy alá tartozó, gyerekeket célzó, oktató és szórakoztató céggel egyenlő, de ő egyben a rózsaszín rókaszerű alak, aki szintén feltűnik a klipben.

 

Ha pedig szeretnénk egy jót derülni, érdemes meghallgatnunk a dal felnőtt verzióját is, melyet James Gorden dolgozott fel a Trónok harcából ismert Sophie Turner és az énekes Josh Groban segítségével. „Ez a dal meghatároz egy generációt, mindenkit csodálatos harmóniában egyesít” – mondja ironikusan Cordan. A dal a 2. percnél kezdődik, nekünk nagyon tetszik:

 

 

 

Ti melyik cápára pályáztok a cápacsaládból?