Mi az az ASMR? Bemutatkozik a So Sand gyerekjáték!
Mi az az ASMR? Bemutatkozik a So Sand gyerekjáték!
„Olyan jó hangja van” – szoktuk mondani olyan hétköznapi neszekre, hangokra, melyek a papír és az olló találkozásából, az esőcseppek tetőre való hullásából, a bőrünk finom megérintéséből születnek. Nem tudjuk, miért esik jól, de jól esik. Pici, szinte észrevétlen mozzanatok ezek az életben, amire mi felnőttek már nem igazán figyelünk, miközben a gyerekek akár percekig is át tudják magukat adni ezeknek a hanghatásoknak, sőt akár direkt keltik is ezeket a neszeket, mert valamiért megnyugtató a számukra.
Mi az az ASMR?
Bár a jelenség még nem annyira tiszta a tudomány számára, neve már van: ASMR, vagyis autonóm szenzoros meridián válasz, ami kellemes bizsergést keltő érzéssel jár, amelyet különféle videók, hangok, tevékenységek váltanak ki. Az új kutatások szerint az ASMR csökkenti a pulzusszámot, javítja az általános közérzetet és jólétet. Abszolút biztonságos stimulációt jelent a gyerekek számára, hiszen hasonló érzést kelt bennük, mint az eső vagy a fák susogásának hangja, vagyis pihenteti az elmét. Ez a szenzoros válasz tehát nemcsak mesterségesen idézhető elő, de kiválhatja a suttogás, az érintés, egy lassú kézmozdulat.
A jelenséget, noha tudományosan már vizsgálták, még senki nem igazolta, hogyan is működik pontosan; a kutatók egy csoportja szerint a hangra irányuló figyelem ahhoz hasonló intim érzést kelt, mint amit édesanyánkkal kapcsolatban éreztünk, mikor például a hajunkat birizgálta vagy dédelgetett minket, vagyis ezeket a kora gyerekkori kellemes emlékeket hozza vissza.
Érdekes, hogy bár mindannyiunkat elkapott már ez a kicsit megfoghatatlan jó érzés mondjuk olyan ingerekre, mint a gyűrődő papír hangja, vagy egy hajtincs ollóval való levágása, először csak a 2000-es évek elején figyeltek fel rá. Az első ASMRist (ASMR-művész, vagyis olyan előadó, akik művészi szinten űzi az érzékszervi ASMR stimulációt) Bob Ross volt, aki finom, puha ecsetvonásokkal keltett jóleső hangot. Az ASMR-t azóta sokan űzik, a Youtube-on van olyan ASMR-művész, aki fél órán át műanyagot kapargat, spirálfüzet spirálját simítgatja, italt tölt pohárba, műanyag csomagolást bont, drazsét rág – a sort végtelenségig lehetne folytatni.
Azt ugyan nem tudni, mitől függ, kire van hatással és kire nem, vagy milyen hangok azok, amik ASMR-nek számítanak, mégis egyfajta közös megegyezés alapján ezek a hangok triggerelik, vagyis váltják ki a meridián választ:
- suttogás
- kopogás
- kemény felületek karcolása szépen ápolt körmökkel
- fújás
- papír összegyűrése
- zümmögés
- fejmasszás
Bár elég személyes, hogy kit mi triggerel, azt mondják, az ASMR élvezésének legjobb módja egy csendes környezet, ahol ellazulhatunk, és csak hallgatjuk a kellemes neszezéseket, hanghatásokat. Akár még elalvás előtt is betehetjük kedvenc ASMR-művészünk videóját.
Ok, de hogy lesz ebből gyerekjáték?
Hát a legújabb So Sand DIY-el, amely rengeteg játékra ad lehetőséget: a gyerekek gyurmázhatják az anyagot, különféle formákat vághatnak bele, felapríthatják, és minden készlethez különféle eszközök is járnak, melyek segítségével különféle ASMR hatásokat hozhatnak létre. Persze a So Sand is lehetőséget ad a varázslásra: adott egy fura, gyurmázható anyag, és sok színes por és flitter, amit összegyürkézve, mindenféle formát hozhatnak létre, melyeket aztán kedvükre alakíthatnak, mint a rétestésztát, sőt még formába is önthetik a csomagban található kellékek segítségével.
A gyurmázás, nyomkodás már önmagában is csökkenti a gyerekek feszültséget, a bennük is felhalmozódó stresszt, ám az ezzel járó ASMR-hanghatás végkép relaxált állapotba hozza az elmét. A különböző eszközök révén pedig különféle hangeffekteket kelthetnek, amelyeket akár fel is vehetnek, hogy aztán kis ASMR-művészként bármikor lejátszhassák maguknak vagy nekünk. Nem beszélve arról, hogy vizuálisan is szemet gyönyörködtető a So Sand színvilága.
Te is várod már, hogy kipróbáld?