Tojáskeresés a nappaliban - 6 húsvéti tipp az otthoni karantén idején
Tojáskeresés a nappaliban - 6 húsvéti tipp az otthoni karantén idején
A húsvét idén sem maradhat el! Legyünk kreatívak és várjuk együtt a nyuszit!
Most már egészen biztos, hogy az idei húsvét másképp alakul, mint az eddigiek. Igaz, sok mindent nem tehetünk meg, például a fiúk nem járhatnak házról házra locsolóversikéjükkel lányokat kölnivel vagy vízzel riogatva, vagy nem mehetünk el együtt a nagyihoz csodálatos sonkavacsorára, mégsem kell lemondanunk mindenről, sőt egy-két rugalmas változtatással családi hagyományainkat „karantén-baráttá” tehetjük, sőt akár egészen új aktivitásokat is kieszelhetünk, amivel leköthetjük gyerekeink figyelmét. Ehhez adunk most néhány tippet:
Tojásvadászat a nappaliban
Szerencsére tojást nemcsak a szabadtéren lehet vadászni, hanem akár a nappaliban is, ráadásul elég sokféleképpen, vagyis élmény szempontjából egyáltalán nem számít, hogy kertes házban éltek-e vagy lakásban. Használhatunk régi Kinder tojásokat is, amiket különféle üzenetekkel is megtölthetünk, például „ugrálj, mint egy nyuszi”, „béges, mint egy bárány”, stb., így a szimpla tojáskeresésből izgalmas játék válik. Ha van otthon led-gyertya, akár sötétben is kereshetünk tojást. Különlegessé tehetjük a mókát, ha különféle játékos instrukciókat, rejtvényeket adunk a gyerekeknek, hova rejtettük a tojást. Kombinálhatjuk szókereséssel is, ha mindegyik tojás tetejére egy betűt rajzolunk, a gyerekek feladata pedig az, hogy a tojások felfedezésével a nekik szóló üzenetet is kirakják. Nehezítésképpen akár szembekötve is kereshetik a tojásokat, miközben mi „hideg-meleg” útmutatásokkal segítünk nekik. Plusz tipp a szülőknek: ha jól eldugjuk a tojásokat, addig van időnk sütni-főzni vagy végre picit egyedül szusszanni egy keveset.
Tojásverseny – be meritek vállalni?
Ez egy régimódi, kültéri játék, amit a húsvéti tojásvadászat után játszanak. A tojás-és kanálverseny hagyománya egészen az 1800-as évekig nyúlik vissza. Semmi másra nincs szükség hozzá, mint néhány keményre főzött tojásra, versenyzőként egy-egy fémkanálra. A feladat az, hogy a kanálba helyezett tojással eljussanak a gyerekek egy kijelölt pontig, anélkül, hogy leejtenék a tojást. Ha beltéren játsszuk, tényleg érdemes keményre főzni, így nem lesz minden maszatos, ha leesik a földre.
Nyuszi hopp!
Az örökmozgó kicsik lekötésének egyik legjobb módja, ha megkérjük, változzanak át nyuszivá, és versenyezzenek, ki gyűjti össze a legtöbb tojást nyuszi ugrásban. Inspirálhatja őket Ugri, az ugráló nyuszi, aki úgy viselkedik, mint az igazi nyulak, ha megnyomjuk a hátát. Ugrálás közben ráadásul hosszú tapsifüleit és orrát is mozgatja. Egy másik nyuszis akció dús játékban a kisebbek hallgatási, számolási készségét erősíthetjük, és segíthetünk nekik a testrészek elnevezésének megismerésében is: a parancs így kezdődik, „nyuszi mondja”, majd ez kiegészíthető különféle utasításokkal, például „háromszor érintsd meg a sarkadat”, „járj úgy, mint egy kacsa”, „ötször csapd meg a térdet”, stb. A gyerekeknek csak akkor szabad az utasításokat végrehajtaniuk, ha a parancs a „nyuszi mondja” felütéssel kezdődik.
Húsvéti bowling
Nem kell más hozzá, csak néhány újrahasznosítható műanyag palack, amire akár nyuszis képeket is nyomtathatunk. A cél, hogy ezeket egy műanyag golyóval, vagy akár egy főtt tojással feldöntsük. Kisebbekkel másképp gyakorolhatjuk a dobást: párosítsuk szokásos módon a zoknikat, de úgy, hogy a két összepárosítandó zokni eleje (vagyis ahol a lábujjaink találhatóak) kilógjon, így pont úgy fog kinézni az összepárosított zokni, mint egy nyuszi fej két füllel. Ezeket a kis nyuszi fejeket kell a kicsiknek egy nagy kosárba dobniuk. Így biztonságosan tudják gyakorolni a célba dobást.
Nyuszi maszk
Készítsetek nyuszis maszkot vagy álarcot! Használhattok az internetről letölthető bármilyen sablont is, vagy akár saját maszkotokat is kifesthetitek nyuszisra, a lényeg, hogy a gyerekek maguk színezzék ki a sablont, hiszen úgy lesz igazán egyedi. Vegyétek fel, és hívjátok skype-on a nagyit.
Végül ne feledjük, a kisebbeknek kifejezetten nehéz lehet megérteni, miért nem járhatnak bölcsödébe, óvodába, találkozhatnak a játszótéren a kis pajtásaikkal, oszthatják meg élményeiket a barátaikkal. Ilyenkor sokat segít, ha elmesélik napjaik történéseit kedvenc plüssjátékukkal, vagy megsúgják félelmeiket egy puha nyuszinak. Ha maguktól nem tennének így, bátorítsuk őket erre, hiszen ez enyhítheti a magány érzetét a kicsikben, akárcsak kisgyermekkorban az átmeneti tárgy az anyáról való leválást, a szorongásérzet kezelését.
Ti hogyan ünneplitek idén a húsvétot? Van jó tippetek?