2020. április 23.

Örökmozgókkal otthon? 5 tipp, hogyan csináljatok akadálypályát a szobából

Örökmozgókkal otthon? 5 tipp, hogyan csináljatok akadálypályát a szobából

 

Egyre nehezebb lekötni a gyerekeket otthon – ezt bizonyára sokan tapasztaltuk az elmúlt időkben. Már ötször megnéztük ugyanazt a filmet, végtelen számú sütit sütöttünk együtt, a rengeteg kézműves projekttől pedig levakarhatatlanul a kezünkre ragadtak a csillámporok. Unjuk mi is, unják a gyerekeink is. Hogyan tovább? Az otthoni akadály pályát próbáltátok már? Órákra leköti a gyerekeket!

 

Kihívások a nappaliban

Persze ha van kert, ott a legjobb, de a nappaliban is építhetünk a gyerekeknek különféle állomásokat, ahol eltérő tevékenységet, kihívást, mozgásos feladatot kell elvégezniük ahhoz, hogy továbbjussanak a következő, egyre nehezedő kihívásokat tartalmazó állomásra. Az akadálypálya megtervezésekor vegyük figyelembe a gyerekek korát, számát, a rendelkezésre álló helyet, és támaszkodjunk bátran a kreativitásunkra, amikor megtervezzük az állomáskoncepciókat. Nézzünk körbe alaposan a lakásban, milyen tárgyakat használhatnánk fel az építéshez: lehet ez néhány papírtörölköző tekercs, takaró, leveses kanál, ugrókötél, stb. Íme néhány inspiráció:

  • átkúszás egy sor szék alatt
  • hula hopp karikába ugrás ötször
  • futás a fejen lévő babzsákkal

 Az ötletbörze során vegyük figyelembe gyerekünk preferenciáit. Például ha focizik, akkor építsünk egy olyan állomást, ahol valamilyen módon gólokat szerezhet, ha balettozik, csak akkor mehet tovább, ha három lépést bemutatott.

 

Ugrabugra a kanapén

A gyerekek számára nagyon fontos, hogy minél többet ugráljanak, hiszen ez nemcsak izomerejüket, egyensúlyukat, mozgáskoordinációjukat fejleszti, de a kisagyat is, amely nagyon fontos feladatot lát el a tanulásban és a figyelem fenntartásában. Az ugrálás intenzív mozgás, amely erősíti a szívet, a csontok stabilitását, szóval különösen fontos, hogy minél többet gyakorolják, szökkenjenek, mint a zerge, ugráljanak, mint a kenguru, trambulinozzanak. A nappaliból is csinálhatunk változatos ugráló várat: helyezzünk le egymástól fél méteres távolságban színes pontokat – ezeken ugrálva léphetnek be az elvarázsolt nappaliba. Fedjük le a kanapét párnákkal, hogy biztonságosan tudjanak trambulinról ráugrani. A kanapé kivehető párnái akadályt is képezhetnek, melyet át kell ugraniuk anélkül, hogy hozzá érnének. Akármit is találtok ki, garantált lesz a sok örömteli sikítás, nevetés! Hogy merre kell haladniuk az akadályok teljesítése során, a padlóra ragasztható szikszalaggal jelölhetjük a számukra. Mire megtanulják a haladási irányt, kiismerik a pályát, stopperrel mérhetjük a szintidejüket – a verseny még izgalmasabbá teheti a játékot. 

 

 

Trefl habszivacs akadálypálya a kicsiknek

A legkisebbek számára készült élénk színű Trefl habszivacs szőnyeg, ami a biztonságos játszófelületen felül remek hagyományos és háromdimenziós puzzle is egyben, melyből akár egy doboz is összerakható. Az egyenként mindössze 38 grammos elemek nagyon könnyen kezelhetők a kicsik számára. A Trefl habszivacs részei a többi, más mesefigurás puzzle darabokkal összeilleszthetők, így akár egy egész játszószoba is lefedhető velük. Most ne puzzle-ként használjuk elsősorban, hanem játsszuk azt, hogy a gyerekszoba padlója tenger, a habszivacs elemei pedig a szárazföldet képezik le. Úgy kell A pontból B pontba eljutniuk, hogy nem érhet a lábuk a „vízbe”, nehogy egy halacska bekapja a lábujjukat. Ismeritek azt a játékot, amikor egy párnak egy újságpapíron kell zenére táncolnia, majd a dallam végeztével mindig félbehajtania a papírt, míg végül egy egészen pici kis fecni marad az újságpapírból? Testvérek esetében játszhatjuk ezt a klasszikus játékot Trefl habszivaccsal is. Vajon meddig sikerül az egyre fogyatkozó szőnyegen megmaradniuk és táncolniuk anélkül, hogy lelépnének róla?

 

Ti miből készítenétek akadálypályát a gyerekeknek?