2020. szeptember 10.

5 elbűvölő játék, amely a csapatmunkát erősíti

5 elbűvölő játék, amely a csapatmunkát erősíti

 

Nagyon fontos, hogy a gyerek megtanuljon csapatmunkában játszani. Hogy miért? Mivel gyakran vannak kortársaik társaságában, meg kell tanulniuk együttműködni velük. Ezt hívják csapatjátéknak. Ha belegondolunk, a világban szinte minden az emberi interakcióinkon múlik. Képesek vagyunk-e segíteni, vagy ami még nehezebb, segítséget kérni? Tudjuk-e képviselni magunkat, vagy ha kell, háttérbe húzódni? Képesek vagyunk-e megoldani emberi konfliktusainkat, békésen együttműködni másokkal? Mivel egyikünk sem született remetének, ez az egyik legfontosabb készségünk, amelynek elsajátítása már gyerekkorban elkezdődik, de akár életünk végéig is fejleszthető.

 

Minden edző és szülő tudja, hogy a csapat sikere érdekében a gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogyan tudnak egymással játszani, hogyan segíthetnek másokon, illetve kérhetnek segítséget, hogyan lehet együtt szórakozni, és elsajátítani készségeket. A gyerekeknek szóló csapatépítő tevékenységek ezért nagyon fontos aspektusai fejlődésüknek.  Ez a néhány játék nemcsak szórakoztató lesz a számukra, de sokat is tanulhatnak belőlük.

 

Ugrókötelezés

Azt gondolhatnánk, hogy az ugrókötelezés csak egy sport vagy egy aktív tevékenység a gyerekek számára. A valóságban azonban félelmetes csapatépítő tevékenységként használható. Ehhez egy igazán nagy ugrókötélre lesz szükség, és ideális esetben két felnőttre vagy tinédzserre. Ezután minden felnőtt és / vagy tini megtartja az ugrókötél két oldalának végét, a gyerekek pedig (a kötél hosszától függően) középen együtt ugrálnak át a kötélen. Remek játék, mivel nagyon egyszerű, mégis hihetetlen koordinációt és szimmetriát is igényel a két gyerek között. Sok gyerekkel páros versenyt is rendezhetünk akár, ki, mennyi ideig bírja, anélkül, hogy a lábuk a kötélbe gabalyodna.

 

Közlekedési lámpák!

Ez egy klasszikus csapatépítő gyerekjáték, amely növeli a kémiát, no és persze a csapatszellemet a gyerekek között. A hagyományos változat szerint egy felnőtt áll a szoba egyik felén, és szakaszosan azt kiabálja, „vörös”, „sárga”, „zöld”. A gyerekek a szoba másik oldalán állnak, és előre rohannak a zöldnél, megállnak a pirosnál, a sárgánál pedig lassan sétálni kezdenek. Sok gyerek esetén két csoportra oszthatjuk a játékosokat, ahol az győz, aki először teljesíti a kihívást, és beér a célba. A csapatépítés lényege itt az, hogy mindkét csapatból kinevezünk egy-egy gyerekek „lámpának”, azonban ezek a lámpák a másik csapatnak mutatják a színeket. Így a gyerekek, akik megpróbálnak átfutni a szobán, nem egymás ellen versenyeznek, hanem inkább együttműködnek, hogy legyőzzék a lámpát és a másik csapatot.

 

Társasok

Ma már számtalan olyan játék van, amelyben a versenyzés helyett együttműködést tanulhatnak a gyerekek – ilyen például az Etesd a Muclit, a Hatjs a Kincsre vagy a Csibefarm. Ezek a társasok kedvességre tanítanak, a játékosokat egy közös cél hajtja, a gyerekek megtanulják megosztani a feladatokat, együttes döntéseket hozni, megbízni egymásban. Néhány társas, mint például az Activity pedig ötvözi a kooperációt a versenyzéssel. Ilyen a Kergecerka is, amelyben egy folyton mozgó, kerge tollal játszva fejlődik a gyerekek kreativitása, képzelőereje és a csapatmunkában való jártassága. Két csapatot kell alkotniuk, és időre megtippelniük, hogy vajon milyen tárgy, élőlény vagy leírás kártyákat húzott a rajzoló, amit a kergecerka segítségével próbál egy rajzban kifejezni. A toll remeg, a rajz néhol firka lesz – attól függően, milyen nehézségi szintre van kapcsolva.


 

Homlokpontok

Ez egy könnyű játék, mégsem olyan egyszerű a megoldás. Pontosan ezért nagyszerű csapatjáték. Minden gyerek kap egy színes pontot, amelyet aztán felragasztanak a homlokukra. Ezután mindenkinek ki kell találnia, milyen színű pont van a homlokán, anélkül, hogy más gyerektől kérne segítséget. Néhány gyereknek lehet ugyanaz a színe. A játék arra készteti a gyerekeket, hogy ne verbálisan kommunikáljanak. Az a csapat nyer, aki előbb fejtette meg a színeket.

 

Bizalomséta

Ehhez a páros, de csapatban is végezhető játékhoz ideális a nagy tér, például egy biztonságos játszótér, vagy kert, ahol van rajt és cél terület is. Az egyik gyerek bekötött szemmel áll, és nem túl gyorsan megpördül, hogy ne legyen a kiindulási helyzetben. Egy másik gyereknek kell őt vezetnie a célig úgy, hogy közben nem érhetnek egymáshoz, csupán szóbeli jelzéseket adhat. Nehezíthetjük a játékot azzal a szabállyal, hogy a vezető nem mondhatja például azt, „menj előre 5 lépést”, ehelyett, annyit mondhat „sétálj előre, amíg egy ágra nem lépsz”, vagy „most irány a fa felé”. A bekötött szemű gyerek így csak kalauza hangjára támaszkodhat. Több játékos bevonásával még trükkösebb a játék.

 

Nektek melyik a kedvenc csapatépítő játékotok?