2020. szeptember 15.

6 izgalmas szem-kéz koordinációt fejlesztő játék

6 izgalmas szem-kéz koordinációt fejlesztő játék

 

A kéz-szem koordináció vagy a szem-kéz koordináció olyan tevékenységek elvégzésének képessége, amelyek megkövetelik a kezünk és a szemünk egyidejű használatát. A szemünk által kapott vizuális információk alapján a kezeinkkel meghatározott feladatot hajtunk végre. A szem-kéz koordináció összetett kognitív képesség, mivel arra hív minket, hogy egyesítsük a vizuális és motorikus készségünket, lehetővé téve, hogy a kezünket a szemünk által kapott vizuális stimuláció vezérelje. A kéz-szem koordináció különösen fontos a gyermek normális fejlődéséhez és a tanulmányi sikerhez, ugyanakkor olyan fontos készség, amelyet a felnőttek napi számtalan tevékenységek során használnak.

 

A mindennapi életben végzett tevékenységek többsége bizonyos mértékű szem-kéz koordinációt igényel, ezért fontos, hogy a lehető legfejlettebb legyen.

 

Mikor használjuk a szem-kéz koordinációs készségünket?

  • Amikor írunk: Amikor vonalakat kezdünk rajzolni, a szemünk vizuális információkat küld az agynak, hogy megüzenje, hol van a kéz, és olvasható-e a kézírás. Ezekkel az információkkal az agyunk utasításokat generál arra vonatkozóan, hogyan kell mozognia a kéznek a megfelelő vonalak létrehozásához.
  • Vezetés közben: Ilyenkor folyamatosan használjuk ezt a készségünket, hiszen vizuális információk alapján kell mozgatnunk a kezünket a kormányon az autót a sáv közepén tartva, és elkerülve a baleseteket.
  • Sportolás közben: Szinte minden sportág megköveteli a szem-kéz koordináció használatát. Bizonyos sportok esetében a szem-kéz koordináció (röplabda, tenisz), más sportok esetében a láb-szem koordináció (foci) a dominánsabb.
  • A kulcs zárba tétele, a hitelkártya chipolvasóba helyezése, cipőfűző megkötése, egy csésze tea elkészítése, stb. – vagyis szinte minden mindennapi tevékenységhez szükséges ez a készség.

 

Labdázzatok minél többet!

Hihetetlenül egyszerűen hangzik, de a labdázás a legegyszerűbb és legjobb módja a készség fejlesztésének. Használjunk különböző méretű golyókat, például teniszlabdát, kosárlabdát, strandlabdát, amivel gyakorolhatjuk a dobást és az elkapást.

 

Párnacsatára fel!

Biztosan nem kell sokáig kérlelni a gyerekeket egy jó kis párnacsatához. A párnák egymáshoz dobálása egyszerre mozgatja meg a szemet, a kezet, és okoz nevetést.

 

Fűzzetek gyöngyöt

A fűzés kiválóan alkalmas a koncentráció fejlesztésére, a kontrollált mozgások gyakorlására. A gyerekeknek gondosan össze kell hangolniuk a szemüket és az ujjaikat, hogy ezt a feladatot kivitelezhessék.

 

 

Egy kis kertészkedés

Használjátok ki még a jó időt, és ültessétek át a növényeket. Itt az ideje a tavaszi hagymás virágok elültetésének is, amivel a szem-kéz koordináció is gyakorolható.

 

Tekézés

Akár készíthetünk saját tekejátékot otthon. Ehhez néhány műanyag palackra lesz szükségünk, amiket megtöltünk vízzel. Ezután helyezzük őket egy sorba, és egy labdával próbáljuk felborítani őket. Megtölthetjük a palackokat színes festékkel, így akár műalkotásokat is készíthetünk – persze jó, ha mindezt a kertben vagy az udvaron tesszük.

Tolongolyó

Vannak olyan játékok, amelyek kifejezetten a szem-kéz koordinációt fejlesztik. Ilyen a Tolongolyó is, ami már egészen profi kézügyességet igényel, ezért inkább 5 éves kortól érdemes játszani. Osszátok szét a fehér golyókat egymás között, majd egymás után felváltva, egyesével helyezzétek őket a színes golyókból álló fürtre. Egy idő után a golyók szét fognak csúszni. Csak egy hiba, és a golyók nem bírják tovább, lezuhannak. Az a játékos nyer, aki elsőként szabadul meg az összes nála lévő fehér golyótól!