Hétvégi mozimaratonok: Hogyan válassz megfelelő családi filmet?
Hétvégi mozimaratonok: Hogyan válassz megfelelő családi filmet?
Ahogy romlik az idő, és fokozódik a járvány-helyzet, egyik kedvenc tevékenységünk a hétvégi estéken a családi mozimaraton: kukoricát pattogtatunk, takarók alá, párnák közé kucorodunk a kanapén, és akár sokadszorra is megnézzük ugyanazt a családi filmet. Azonban nehéz jó új filmet vadászni, különösen, ha a családbarátság is fontos szempont. Íme néhány tényező, amely segíthet a választásban.
A barátok ajánlásai
Ha a barátunk jól ismeri, tudja a preferenciáinkat, akkor általában jó filmet fog ajánlani. Beszéljünk nekik olyan filmekről, amelyek tetszettek, hátha tudnak ajánlani ezekhez hasonlót.
Az 1970 előtti Disney filmek
A Walt Disney halála előtti Disney-filmekkel egyszerűen nem lehet mellélőni. Ott van például a Mary Poppins, amit biztosan minden gyerek imád, ráadásul felnőtteknek is jó szórakozást nyújt. Noha a későbbi Disney-forgatókönyv írók ügyesek, a kockázat nagyobb, mert vegyesebb a felhozatal. Az utóbbi időkben ráadásul elég sok kritika érte a Disney-rajzfilmeket pedig ezek hozzájárulhatnak a gyerekek kommunikációs, nyelvi, probléma megoldási és megküzdési képességeinek erősítéséhez.
Retro megoldások
A diavetítéssel nagyszerűen szórakozhat az egész család, hiszen a hagyományos meseolvasás változatos képi világgal és filmvetítés szertartásával egészül ki. A Super Cool diavetítő segítségével a gyerekek egy különleges világba, a felnőttek pedig egyenesen a gyerekkorukba repülhetnek vissza. Nincs is jobb és hangulatosabb a falra vetülő képeknél.
A legfontosabb tényezők a választáshoz
- A képzelet: A filmeknek ötleteseknek kell lenniük, hogy tágítsák a gyerek nézőpontját és megértését.
- Kreativitás: A filmeknek képesnek kell lenniük a gyerek kreativitásának elősegítésére, arra, hogy új dolgok létrehozására ösztönözzenek. A filmes karaktereken alapuló játékok megfelelőek lehetnek erre a célra, hiszen segítségükkel a gyerekek továbbgondolhatják a filmben látottakat. Legyen szó Batmanről, Bogyó és Babócáról, a Jégvarázsról, a Mancs őrjáratról, vagy nagyobbaknak a Star Warsról, a játékokban megelevenedett mesehősök lehetőséget teremtenek arra, hogy a gyerekek újrajátszzák kedvenc jeleneteiket, vagy saját történetet találjanak ki.
- Pozitív végkifejlet: A filmeknek arra kell ösztönözniük a gyerekeket, hogy már kiskoruktól kezdve pozitív perspektívát alakítsanak ki.
- Erős vélemény kialakítása: A filmeknek segíteniük kell a gyerekeket abban, hogy szilárd véleményt alkossanak a körülöttük lévő napi kérdésekről, vagyis oktatófunkciót is be kell tölteniük.
- Életleckék: A társadalmi vagy személyes üzeneteket közvetítő filmek segítenek a gyerekeknek megkülönböztetni a jót és a rosszat, befolyással lehetnek viselkedésükre.
- Kidolgozott karakterek: Minél kidolgozottabbak a karakterek, a gyerekek annál inkább kötődnek majd hozzájuk, illetve történetükhöz érzelmileg.
Ezeket a tartalmakat kerüljétek el kisgyerekek esetében
Az erőszak látványa hosszú távon káros hatással lehet a gyermek gondolkodására és jellemére. Bizonyos horrorfilmek jelenetei, zené megijeszthetik a gyerekeket, irreális félelmeket vagy fóbiákat okozhatnak bennük. Érdemes a nyelvezetre is figyelnünk, mert a trágár beszéd óriási hatással van a gyerekekre, hajlamosak lemásolni. Hasonlóképpen érdemes kerülni a függőségeket okozó szereket, például dohányzást, alkoholt, drogokat megjelenítő filmeket. Hogy ne érjen meglepetés, olvassuk el, nézzük meg a filmek előzetesét, kritikáját.
Adjunk időt a feldolgozásra
Nemcsak akkor érdemes megbeszélni a filmet, ha olyan jelenetet láttak benne a gyerekek, amelyeket nem értenek, hiszen mindig jó, ha hagyunk egy kis időt arra, hogy átbeszéljük a látottakat, kinek melyik jelenet, szereplő tetszett a legjobban vagy a legkevésbé. Erre kiváló lehetőséget ad a Timeline társasjáték, amelynek segítségével film és zenei tudásotokat is tesztelhetitek.
Persze minden szempont figyelembe vétele igényel némi erőfeszítést és türelmet, de ha mindezt megtesszük, szabadon élvezhetjük a családi mozimaratonokat.