2020. november 19.

Királylányok napja: Miért imádják a lányok a hercegnős meséket?

Királylányok napja: Miért imádják a lányok a hercegnős meséket?

 

Miért szeretik a kislányok a hercegnőket? Amikor kijön egy újabb hercegnős film, az garantálhatóan kasszasiker lesz. A Frozen például 1,2 milliárd dollárt keresett, és az első olyan hercegnős rajzfilm volt, amely bekerült a legjobb tíz animációs film közé. De vajon miért imádják a kislányok a királylányos dolgokat. Hiszed vagy sem, ma tartjuk a királylányok napját.

 

A kislányok már az idők kezdete óta odavannak a hercegnőkért. Az elmúlt évtizedekben az animációs hősnők ráadásul egyre összetettebb karakterűvé, önállóbbá váltak, ami még tovább növelte vonzerejüket. Az 1990-as években a Disney bemutatta Jasmine-t és Mulant új kulturális háttérrel és barna szemekkel, ami addig szokatlan volt, 2009-ben pedig A hercegnő és a béka Disney-film egy olyan amerikai hercegnőt teremtett, aki fekete volt. Ugyan ezekben a történetekben a herceg még mindig jelen van, a hercegnő gyakran mégis épp annyira kemény és belevaló mint ő. Ennek ellenére a hercegnős franchise néhány aspektusa soha nem változik: a gyerekeket pedig nemcsak a filmek, hanem a jelmezek és a játékok is elragadtatják, gyakorlatilag minden, ami hercegnős.

 

Pszichológusok úgy vélik, hogy bizonyos jegyek még inkább vonzóvá teszik a gyerekek számára ezeket a meséket. Például az óvodáskorú gyerekek érzelmi világa sokszor ezeknek a hősnőknek a belső küzdelmére emlékeztet: érzelmeik – csak úgy, mint a rajzfilm hercegnőké – erősek, szenvedélyesek, kontrollálhatatlanok. Az óvodásokat is az impulzusaik vezérlik, így egyszerű azonosulniuk ezekkel a szereplőkkel.

 

Másodszor az ovisok fantáziája hihetetlenül változatos, nekik a világ egy varázslatos hely, tele az izgalom és a kalandok lehetőségeivel. A gyerekek reagálnak a mágikus realizmust alkalmazó mesékre, ezért az ilyen kalandok különleges vonzerővel bírnak. De a varázslat csábítása és annak érzése, hogy minden lehetséges, félelmet is kelthet bennük. Ilyenkor a boszorkányszerű karakterek túlságosan valóságosnak tűnhetnek a számukra.

 

A mesékben megjelenő királylányok a lányoknak azt a vágyát képviselik, hogy királylányok lehessenek saját életükben, akik sok-sok akadályt legyőzve végül boldogan élnek, míg meg nem halnak. Ezeknek a történeteknek a pozitív végkicsengése a gyerekek számára az mutatja meg, hogy bár adódhatnak bajok, a végén mégis minden jóra fordul, hiszen a „herceg végül elnyeri a királylány kezét”. Bruno Bettelheim pszichológus értelmezésében a holtodiglan az érett felnőttséget jelképezi, vagyis tulajdonképpen a mesékben egy érési, fejlődési folyamat bontakozik ki, ami kapaszkodót jelenthet a lányoknak saját fejlődési folyamatukban, egy-egy életkori váltás idején. A királylányos mesék – tűnjenek bármilyen királylányosnak és rózsaszínnek – számos emberi problémát járnak körül, például a testvérrivalizációt, a félelmekkel való megküzdést, vagy a gyerek saját kicsiségének az elfogadását (a legkisebb királylány), illetve azt, hogy ennek ellenére, nővéreit túlszárnyalva mégis képes nagy tettekre.

 

Tudatosítsuk a mese pozitív üzeneteit kreatív foglalkozással!

A mesék pozitív üzeneteinek tudatosításában, sokat segíthet, ha egy-egy mesélés után valamilyen módon megjelenítjük a mese jeleneteit, vagy egyszerűen csak hagyjuk, hogy a gyerek lerajzolja kedvenc karakterét. A Melissa & Doug Fa nyomda készletével a hercegnők kalandjait tudják megeleveníteni. A nyomdán hercegkisasszonyok, paci, kastély, tiara és még sok más királyi témájú minta található. A mesék szintén kreatív feldolgozására ad lehetőséget Melissa & Doug Divattervezős kreatív játéka, amelyben egy egész ruhatárnyi ruhát tervezhetnek a hercegnőnek divatsablonokkal, satírozó zsírkrétával, színes ceruzákkal. Vagy készíthetnek képkarcokat, netán gyöngyképeket a Playbox Gyöngykép készítőjével, vagy színezhetnek királylányokat. Ha pedig szerepjátékkal dolgoznák fel a hallottakat, látottakat ez a minőségi fából készült, hordozható füllel ellátott szétnyitható kastély kiváló játéka lehet a kis hercegnőknek.

 

Nektek melyik a kedvenc hercegnős mesétek?