2020. november 21.

Black Friday (online) vásárlás gyerekekkel: Így adjuk vissza a játék valódi értékét!

Black Friday (online) vásárlás gyerekekkel: Így adjuk vissza a játék valódi értékét!

 

Ökölharc, meccsek és könnyek – sajnos ez jellemző a Black Friday modernkori történelmére. Nálunk szerencsére békésebben zajlik a vásárlási láz (főleg most, hogy sokan a képernyőnk mögül tesszük ezt meg), mégis szülőként jogosan gondolkodunk el a kérdésen: tényleg az év egyik legforgalmasabb napjain érdemes játékokat vásárolnunk? Illetve hogyan adjuk vissza a játékok igazi értékét egy olyan világban, ahol minden pénteken van már egy Black Friday novemberben, és nem bírunk választani a rengeteg lehetőség és kedvezmény között?

 

Manapság, a számtalan lehetőség korában és bűvöletében, felnőttként gyakran felejtjük el, hogy mire valók a játékok. A játék gyerekkorban valójában észrevétlen „munka”: amikor a gyerekek játszanak, új készségeket tanulnak, meghatározzák önmagukat, gyakorolják a másokkal és a fizikai világgal való kapcsolódást. Ha ez mind valóban szórakoztató módon történik, akkor megtanulják, hogy az új dolgokat megismerni, önmagunknak lenni, megosztani mind kellemes élmény. A jó játék az, ami segít a gyerekeknek ezekben a dolgokban.

 

A gyerekeknek vett ajándékaink mind tükrözik, közvetítik azt, mit tartunk fontosnak, függetlenül attól, hogy tudatosan választjuk-e a játékot vagy sem. Mindig vannak új trendek, még színesebb, illatosabb játékok a palettán, amelyek közül sok valóban jó játékértékkel bír, de mindig vannak olyan játékok is, amelyeket a gyerekünk csak azért akar, mert másnak is van, miközben túl sok hozzáadott értékkel nem rendelkezik, ezért megunja öt perc után. Persze nem kell mindig tiltani (sőt lehetőleg sose minősítsük le ezeket a játékokat a gyerekünk előtt), és lehetünk magunkkal is engedékenyebbek: olykor-olykor becsúszhat egy-egy ilyen játék, akárcsak a mekis kaja, máskor viszont érdemes valódi alternatívát kínálni nekik. Minél nagyobb élmény számára a játék, annál inkább ébred fel benne is a természetes igény az olyan játékok iránt, amelyek értelmesek és számos fejlődési lehetőséget tartogatnak. A divatos, de a szülők szerint semmire se jó játékok valójában igenis jók valamire: kapcsolatteremtésre a kortársakkal. Gondoljuk csak el, milyen izgatottan mutogatják egymásnak az iskolában legújabb szerzeményüket. Az alternatíva ez esetben azt is jelentheti: hogy megmutatjuk nekik, más – számunkra értékesebb – játékokkal is megvalósulhat az a fajta szociális kapcsolódás, amire vágynak.

 

Legyen Black Friday vagy egy sima hétköznap, érdemes tudatosságot vinni a játékvásárlásba és az alábbi tudományalapú tippeket, szempontokat felhasználni:

 

Játékok, amelyek a gyerekek fejlődését támogatják: Az elektronikus médiahasználat egyre inkább kiszorítja a gyerekek és a szülők közötti játékalapú interakciókat. Ráadásul a gyerekek fejlődését támogató digitális játékokkal kapcsolatos számos állítást nem támasztottak alá tudományos bizonyítékok, épp ellenkezőleg: a digitális játékok sokszor csökkentik az egyes pszichológiai funkciókat, a test nagy izmait használó motoros tevékenységek – például a futás, egyensúlyozás – elhanyagolása miatt. Magyarán a kütyüknek nincsenek ugyanolyan előnyei, mint a hagyományos, azaz a fizikai játékoknak.

 

A hagyományos játékok leggyakoribb típusai:

  • A finom motorikus képességeket (kézügyességet, csukló rugalmasságát) fejlesztő játékok. Ezek a játékok azt teszik lehetővé, hogy a gyerek megragadja, megtartsa, manipulálja a tárgyakat. Ennek a készségnek a fejlődését segítik az építőjátékok, formák kivágása, gyurmázás, gyöngyfűzés.
  • A fantáziát serkentő játékok: Ezek a játékautók, repülőgépek, babák, kiegészítők, konyhai szettek, akciófigurák, jelmezek, bármi, ami szimbolikus és színlelt játékra, szerepjátékra ösztönzi a gyerekeket. Minél egyszerűbb egy játék, annál jobb, mert nagyobb fantáziára ösztönzik a gyerekeket, akik új világokat és történeteket teremthetnek minden egyes alkalommal, amikor ezeket a játékokat használják.
  • A kreativitást segítő játékok: A gyerekek imádnak festeni, rajzolni, különösen akkor, ha nem kell félniük a kritikától. A kreatív tevékenységekhez papírra, gyermekbiztos ollóra, színes ceruzákra, ecsetekre, stb. van csak szükség.
  • A nyelvi kifejezőkészséget, a fogalmi tanulást segítő játékok: Ilyenek például a társasok, a kártyajátékok – bármi, ami segíti a gyerekek problémamegoldó és szociális készségeit. Például a Stragoo Grabolo Bogyó és Babócás játék.
  • Fizikai aktivitást ösztönző játékok: Ide tartoznak a toló-húzogató játékok, a  játékautók, mint a WOW Fred szemetesautója kerékpárok, labdák, ugrókötél.

 

Fontos tudni, Black Friday ide vagy oda, nem kell csak azért vásárolnunk ebben az időszakban, mert mindenhonnan ezt az üzenetet kapjuk. Vásárlás helyett például sétálhatunk egy nagyot, és hagyhatjuk a gyerekeket, hogy játszanak az avarral, labdázzanak, olvassanak, vagy azt csináljanak, amihez csak kedvük van. Akár elkezdhetünk együtt készülni lélekben a karácsonyra is, előszedhetünk néhány díszt, és átbeszélhetjük, mit szeretnének idén a fa alá. Ti éltek a Black Friday lehetőségekkel vagy inkább lemondotok a vásárlásról ilyenkor?