Várakozni jó: Így tanítsd meg a türelemre és a várakozás csodájára Adventkor
Várakozni jó: Így tanítsd meg a türelemre és a várakozás csodájára Adventkor
Advent a várakozás időszaka. Ennek megteremtése azonban a mai emberek számára hatalmas kihívást jelent. Pedig nagyon fontos, hogy a lehetőségeinkhez képest megpihenjünk és meghitt családi pillanatokat éljünk meg ebben az időszakban, hogy lelkileg ráhangolódhassunk az ünnepekre. De hogyan taníthatjuk meg a türelmet és a várakozás szépségét a gyerekeinknek?
Az olyan pozitív karaktervonások, mint az önuralom vagy a türelem, egyáltalán nem velünk született tulajdonságok, de tanulhatók. A gyerekek számára különösen nehéz megérteni a türelem fontosságát, főleg abban a világban, ahol gyakorlatilag bármit azonnal megkaphatnak. Csakhogy az életben rengeteg olyan dolog van, ami nem csak rajtunk múlik, gondoljunk csak erre a járványra: ilyenkor jól jöhetnek a bizalom, az önkontroll és a türelem tulajdonságai.
Sőt, kutatások szerint az életben való boldogulás szempontjából is elsődleges, ha gyerekeink megtanulnak türelmesek lenni. A Stanford Egyetem híres pillecukor tesztjében pont ezt vizsgálták 1972-ben: a felmérésben a gyerekeknek felajánlották, hogy választhatnak egy kicsi, de azonnali jutalom vagy két kicsi, de nem azonnali jutalom között. A kutatók aztán elhagyták a szobát úgy 15 percre. A jutalom vagy pillecukor, vagy perec volt a gyerekek preferenciájától függően. Utánkövető vizsgálatok során a kutatók azt találták, hogy azok a gyerekek, akik azt választották, hogy hosszabb ideig várnak a nagyobb jutalomra, általában sikeresebbek lettek az életben, jobb lett az iskolai végzettségük, a testtömeg-indexük és számos egyéb más eredményük. Ők a várakozással járó frusztrációt képesek voltak kezelni, például énekeltek maguknak, lábukkal a padlón dobogtak, babráltak valamivel, sőt az egyik kislány elaludt. Később azt is megállapították, hogy a bizalom is fontos tényezője a gyerekek türelmének, tehát ha megbizonyosodtak afelől, hogy a kutató állja a szavát, könnyebben tudtak várakozni.
A várakozással járó feszültség kezelésében mi is segíthetünk az alábbiakkal (persze nemcsak az adventi időszakban):
Kezdjük kicsiben: Először kis türelmet igénylő dolgokat kérjünk tőlük, már egészen kisgyerekkortól: például várjanak 1-2 percig csendben. Amikor idősebbek lesznek, késztethetjük arra őket, hogy hosszabb ideig mutassanak türelmet vágyaik beteljesüléséig.
Tanítsunk önkontrollt: A türelem megtanulása valójában annak megtanulása, hogyan kell irányítani az érzelmeket és tetteket akkor is, ha épp szoronganak vagy fáradtak. Mielőtt teljesítenénk egy kívánságát, kérjük meg rá, hogy mutasson önkontrollt, és mondjuk el, hogy a türelmetlen fellépés nem módja annak, hogy megszerezze, amit akar. Ebben legyünk következetesek.
Céltudatos késések: Egy olyan világban, amely az azonnali kielégülés hirdeti, szülőként szándékosan kell késleltetünk bizonyos dolgokat. Ha a gyerekünk például az év közepén egyszer csak egy kutyát akar, kössük vágyának beteljesülésének időpontját egy fontosabb ünnephez, például a születésnapjához vagy karácsonyhoz: így az erre való várakozás megtanítja arra, hogy a fontos dolgokhoz sokszor idő kell, de végül minden rendben lesz.
Váltás: Ha a türelem képességének elsajátítására gondolunk, semmi sem lehet jobb módszer, ha megtanítjuk a gyerekeknek, hogy valami szórakoztató tevékenységgel, például játékkal is megtöltheti azt az időt, amíg vár valamire.
Az adventi kalendárium varázsa
Karácsonyig minden nap szentelhetünk arra néhány percet, hogy gyerekeinkkel közösen készüljünk, hangolódjunk az ünnepekre: meggyújthatunk mécsest, gyertyát, feldíszíthetjük az adventi koszorút, süthetünk sütit, főzhetünk forró csokit, hallgathatunk karácsonyi zenéket. Gondoskodjunk arról, hogy a készülődésből a maga módján ő is kivehesse részét. A várakozás csodáját a leginkább az adventi kalendárium testesíti meg, amelynek hagyománya több mint 100 éve, az 1900-as évek elején kezdődött. Kialakulása egy német édesanyához kötődik, akinek kisfia, Gerhard már hetekkel az ünnep előtt türelmetlenkedett a karácsonyi ajándékok miatt. Az anya ezért egy meglepő dolgot talált ki gyermeke számára: egy kemény papírlapot huszonnégy részre osztott, és mindegyik részre egy-egy csokoládét fűzött fel, és Gerhard minden este megehetett egyet-egyet róla. Felnőve sem felejtette el ezt a csodálatos gyerekkori meglepetést, és üzleti vállalkozásában olyan naptárt szerkesztett, amelyen huszonnégy ablak mögé egy-egy darab csokoládét helyezett, és ezek csak az ablakok kinyitása után váltak láthatóvá.
Naptárat akár mi is készíthetünk a gyerekeknek, akárcsak Gerhard anyukája, de választhatunk kész naptárat is, mint a YuMe Harry Potter Varázslatos Adventi kalendárium 2020, amely izgalmassá teszi minden rajongó mugli számára a Karácsony előtti időszakot. Az ünnepek előtti várakozás rövidebbnek tűnik majd, ha a gyerekek kinyithatnak minden nap egy ablaklakot, és mögötte egy-egy új Harry Potter témájú meglepetést fedezhetnek fel.
Akár sajátkészítésű, akár bolti kalendáriumot választasz, mindenképpen gondoskodsz arról, hogy varázslatossá tedd gyereked számára az adventi várakozást!