Tudod, miért adunk játékot a gyerekeknek karácsonyra?
Tudod, miért adunk játékot a gyerekeknek karácsonyra?
A karácsony a gyerekek számára leginkább a játékról szól. De azt vajon tudtátok, hogy december 20-án egy külön erre kijelölt nap is létezik: a játékok napja? Mire jó a játék? Mióta ajándékozunk karácsonykor? Blogunkból megtudhatjátok!
Mi az a játékok napja?
A játékok napjának ötlete még 1974-ből a brit játékgyártól és kiskereskedelmi vállalat, a Games Workshoptól származik, amely hagyományos játékok gyártását tűzte ki eleinte célul. A nap hamar sikeres eseménnyé vált, Londonban egy évvel később már ünnepelték is, nem sokkal később az Egyesült Államokban is óriási népszerűségre tett szert. Azóta a gyerekek és természetesen a gyereklelkű felnőttek a gondtalan szórakozás estéjét mindig kihasználják egy kis játékra: találkoznak, és eljátsszák minden jelenlévő kedvenc játékát legalább egyszer, ezért van, hogy egész éjjel tart a mulatság.
A karácsonyi ajándékozás története
Talán az sem véletlen, hogy a játékok napja ilyen közel esik a karácsonyhoz. Te elgondolkodtál már azon, vajon mióta adunk játékot a gyerekeknek ilyenkor? Az ajándékozásnak persze már az ókorban is megvoltak a maga hagyományai. Az ókori rómaiak például újév napján ajándékot adtak egymásnak a téli napforduló megünneplésére. Azt az elképzelést, miszerint az ajándékozás a szeretet kifejezése, a kereszténység terjedésével hozták összefüggésbe. Jézus Krisztus születésekor a három bölcs aranyat, tömjént és mirhát hozott a kisdednek.
A Mikulás legendája fontos fejleményt hozott a karácsonyi játékok történetében. Amint Szent Miklós a gyermekek kedves védelmezőjévé vált, szokás lett, hogy a karácsonyi ünnepekkor apró játékokat adnak a gyerekeknek. Szent Miklós ajándékozási hagyományát a 13. században Hollandia terjesztette el Európa déli és középső részén, később a reformáció idején, a 16-17. században a protestánsok az ajándékhozót átnevezték Jézuskára, az ajándékozás ideje pedig karácsony lett. Az ajándékozás ötlete állítólag Luther Mártonnak is köszönhető, aki emlékezetesebbé szerette volna tenni a gyermekek számára a jászolban fekvő Kisjézus ünnepét. A gyerekek eleinte csak apró ajándékokat, almát, diót, pénzérmét kaptak, játékokat akkoriban ritkán lehetett kapni vándorkereskedőktől.
Az 1820-as években az Egyesült Államokban az üzletek már erőteljesen hirdették a karácsonyi vásárlási szezont. 1841-ben egy philadelphiai üzlet több ezer szülőt és gyereket vonzott a boltba azzal, hogy egy életnagyságú Mikulást ültetett a kirakatba. Röviddel ezután jelent meg a Mikulásnak való beöltözés hagyománya.
Bár karácsonykor a felnőttek is megajándékozzák egymást, nem meglepő, hogy a szülők többsége a gyerekeket teszi ilyenkor a fókuszba. Az 1930-as években, a világgazdasági válság idején is mindent megtettek azért, hogy gyermekeiknek különleges karácsonyuk legyen: egy harisnyát almával, naranccsal, borsmentával, dióval vagy néhány kocka csokoládéval tömték meg a tengerentúlon. A legtöbb gyerek ekkortájt azonban nagyon kevés játékot kapott, gyakran előfordult, hogy a szülők fűrészárú maradványaiból kialakított babaágyat készítettek nekik, hiszen pénzügyeik nem tették lehetővé drágább játékok megvásárlását. Ez modern mércével mérve nagyon gyér és szegényes karácsonynak tűnhet, de pont az ünneplés kis léptéke tette értékessé a rendelkezésre álló ajándékokat.
Egy ideje már nincs karácsony játék nélkül, minden évben kikutatják, milyen karácsonyi játékok iránt volt a legnagyobb a kereslet világszerte: érdekességként például 1985-ben a buborékfújó, 1991-ben minden, ami Kis Hableány, 1997-ben a Nintendo Ultra 64, 1999-ben a Pokemonos játékok, 2001-ben a Harry Potteres cuccok voltak a legtrendibb játékok, tavaly pedig a Baby Yoda hasított!
Miért jó játszani?
A kérdést vaskos könyvek járták már körbe, hiszen nem is olyan egyszerű megadni rá a választ. A játék lényege, hogy a gyerekek a felnőttek életét tükrözik vissza bennük, megismerik a világot, közvetlenebb viszonyba kerülnek az élettel. A játék mindig örömmel teli, pont ezért a gyerek addig játszik, amíg az örömet nyújt neki. Ezért is van az, hogy a játszó gyerek derűs, ellazult, még a játék feszültségében is mentes a gondoktól még akkor is, ha erőfeszítéseket kell tennie a játékban, például amikor épít valamit. A játék levezeti a gyerekek feszültségét, elősegíti a konfliktuskezelést, lehetőséget ad a feldolgozatlan vágyak megélésére, és tele van örömforrással. Érdemes tehát nekünk is ezen szempontok alapján kiválasztanunk a számukra legmegfelelőbb játékokat!
A karácsony az öröm ünnepe, ahogy a játék is! Játékokban gazdag karácsonyt és játékos újévet kívánunk!