Szivárvány és naplemente a gyerekszobában - 4 izgalmas tavaszváró tipp gyerekeknek
Szivárvány és naplemente a gyerekszobában - 4 izgalmas tavaszváró tipp gyerekeknek
Itt van lassan a tavasz, ami azt jelenti, egyre többet lehetünk kint a szabadban, és élvezhetjük a természet újjászületésének csodáját. Ez egyben azt is jelenti, hogy szabad óráinkban akár remek STEM tanulmányokat és tevékenységeket is végezhetünk a gyerekekkel. Így lehet a tavasz egy igazán izgalmas tanulási lehetőség!
A tavaszra készülődés mindig nagyon örömteli folyamat, amibe jó bevonni a gyerekeket. Ezek a játékos aktivitások elűzik a tavaszra várás türelmetlenségét, és megismertetik a gyerekekkel az évszakok változásának szépségét.
Szivárványkészítés
A szivárványok a legszínesebb jelei a tavasz érkezésének, a gyerekek pedig imádják ezt az égi jelenséget, aminek megjelenését mindig örömsikolyok kísérik. Nem kell csüggedni, ha nincs részünk a csodában, hiszen otthon bármikor varázsolhatunk szivárványt, vagy részt vehetünk a szivárvány színei által ihletett tevékenységekben. A varázstej például egy fantasztikus és egyszerű kísérlet, amely színt hoz az életünkben. Egyszerűen nem kell más hozzá, mint néhány ételfesték (vagy folyékony akvarellfesték) a szivárvány színeinek megfelelően, és kíváncsiság, amely a varázslat kibontakozását segíti. Na és persze tej és folyékony mosogatószer. Keverjük össze a festéket és a folyékony szappant, ezután öntsünk egy vékony réteget a tejből egy sekély edénybe. Cseppenként, illetve színenként csepegtessük a festéket a tejbe. Fogjunk egy fülpiszkálót, és érintsük meg a tej felületét, majd figyeljük meg, miként csapódnak ki a színek, miközben a mosószer kölcsönhatásba lép a tej zsírmolekuláival. A látvány egészen elképesztő, ahogy erről ez a videó is tanúskodik:
A szivárvány színeit megidézhetjük Melissa & Doug Kreatív játék, Ólomüveg képkészítő készlet, szivárványkertjével is: az előre legyártott formával rendelkező csillogó matricák felragasztásával a csodás égbolton átívelő szivárvány alatt egy kolibri, egy virág, és egy pillangó formája tárul elénk.
Tavaszi égbolt
A nyugalom és a jelenlét megteremtésének egyik legjobb módja az érzékszervek aktiválása a természetben. Az egyik talán legjobb dolog a tavaszban, hogy egyre többet lehetünk kint, megtekinthetjük a napfelkeltét vagy a napnyugtát, gyönyörködhetünk az ég színeiben. Ez a kísérlet remek módja annak, hogy megválaszoljuk a gyerekek kérdéseit, vajon miért kék az ég, illetve miért változik az égbolt színe napkeltekor és napnyugtakor. Kezdjük azzal, hogy megtöltünk egy üvegtartályt vízzel, és hagyunk némi helyet a tetején. Adjunk a vízhez egy kis tejet, és keverjük össze. Ha több üvegedényünk van, készíthetünk különböző arányú keverékeket is, hogy lássuk, mi történik, ha több, illetve kevesebb tejet adunk hozzá. Most vonuljunk be együtt egy sötét szobába, és egy zseblámpával világítsuk meg az üveg alját. Ha így teszünk, megkapjuk a csodálatos tavaszi naplemente színeit. A kísérletünkben a zseblámpa a nap, amelynek ragyogásakor a fény a tej molekulájával ütközik, majd visszapattan róluk. Ezek a molekulák szórják a fényt: a kék fény minden irányban tízszer többet szór el, mint a vörös, ezért az ég feltűnő kékje a szétszórt kék fényhullámok eredménye.
Tervezzük meg együtt a kertet (erkélyt, ablakpárkányt)
Itt az ideje, hogy lassan magot vessünk, friss palántákat neveljünk. Azt is megfigyelhetjük, hogy az ősszel elültetett hagymás növények már elkezdtek kikandikálni a földből. Érdemes bevonnunk a gyerekünket ezekbe a tevékenységekbe, hiszen rengeteg mindent tanulhatnak belőle: a közös kertészkedés erősíti a kapcsolatot, az együttműködési készséget, a növénypalánták nevelgetése felelősségvállalásra, gondoskodásra is tanít. A földdel való munka a kisebbek finommotoros képességeit is rendkívülien fejleszti. De nemcsak a növények, a tündérek is ébredezni kezdenek. A My Fairy Garden tündérkertjei rendkívüli módon tudják felkelteni a gyermekeink figyelmét a természet iránt, és bátorítani őket annak felfedezésére. A My Fairy Garden tündérkertek segítségével a gyerekek átélhetik a kertészkedés örömét, és közben megtanulják, hogy a környezetünket óvni, a természetünket gondozni kell. A My Fairy Garden lehetőséget teremt arra, hogy a gyerekek egy egészen új és biztonságos szinten fedezhessék fel a természetet, rácsodálkozzanak a növekvő növényekre, és olyan csodálatos élő minikerteket, fantáziavilágokat alkothassanak már 4 éves koruktól, amelyekre méltán büszkék lehetnek. Első kézből tapasztalhatják meg, mi történik, ha rendszeresen locsolják a kertet, és mi történik, ha nem. Játékos formában szerezhetnek tapasztalatokat arról, hogy a náluk törékenyebbek, gyengébbek ápolásra, gondozásra szorulnak. A My Fairy Garden unikornis kertjében nevelgethetnek ehető növényeket. A szekérből kiemelhető virágágyásban bájos kis növényeket gondozhatnak, melyek vörös levelei ehetőek. Ilyenkor tavasszal már nagyon vágyunk a friss zöldségekre, vitaminokra: a gyerekek akár finom növénycsírákat is nevelhetnek saját csodálatos Fairy Konyhakertjükben.
Tavaszi nagytakarítás
A megújuláshoz először el kell engedni, nem véletlenül időzítik sokan a nagytakarítást tavaszra. Ez az időszak remek lehetőség arra, hogy jól benézzünk a szekrények mélyére, és mindent kiszelektáljunk, amire már nincs szükségünk. Ebbe, illetve a nagytakarításba bevonhatjuk akár a legkisebbeket is, persze eleinte érdemes egészen kicsi dolgokkal kezdenünk, úgy mint sepregetés, a játékok elpakolgatása, növények öntözése, háziállatok itatójának feltöltése. Tehetjük a takarítást bulivá is, például ha felcsavarjuk a szőnyeget, és valami jó zenére végezzük a házimunkát. A gyerekeknek így nem fárasztó, letudnivaló kötelesség lesz a ház körüli munka, hanem lehetőség a közös mókára. Akár motiválhatjuk őket játékkal, apró jutalmakkal is.