5 tavaszi játék, amely észrevétlenül fejleszti a kézügyességet
5 tavaszi játék, amely észrevétlenül fejleszti a kézügyességet
Végre tavasz van! Az évszak új lehetőségeket kínál a szabadba járáshoz, a különböző motoros készségek fejlesztéséhez. A finom motorikus készség azoknak az izmoknak az ügyességén múlik, amelyek az ujjakat, a csuklót, a kéz apró mozdulatait vezérlik. Ezek a szórakoztató tavaszi tevékenységek nagyon jól fejlesztik a kézügyességet.
Kertészkedés
A kertészkedés sokféle lehetőséget kínál nemcsak a kis kezek bepiszkolásához, hanem az ujjak és a kezek különféle izmainak fejlesztéséhez. A magok ültetése kiváló tevékenység, többféle mozgást is magában foglal. Kezdésként nyomjuk az ujjbegyeket a talajba, és készítsünk egy kis lyukat a mag bejutásához. Ezután ujjaink segítségével kiszedjük a kis magvakat a tokjukból, majd a hüvelyk- és a mutatóujj közé foga a szemeket pottyantsuk a lyukba. A vetőmagok lyukba helyezése az ujjak erejét, a szem-kéz koordinációját fejleszti. Amint a vetőmag a lyukban van, a kezeinket használjuk ahhoz, hogy befedjük a magokat, illetve a lyukat a földdel. Ezután enyhén megöntözzük az adott területet. Mindez a mozdulat nekünk már automatikus, a gyerekeknek viszont nagyszerű fejlesztési lehetőség.
A kert gyomlálása, a különféle növények megforgatása és kihúzása szintén alkalmat ad a kézügyesség fejlesztésére. A kisebb gyomokat csak a hüvelykujj és a mutatóujj segítségével lehet kihúzni, míg a nagyobbak esetén a gyerekeknek már az öklüket is használniuk kell. A különböző méretű gyomok húzása az ujjak erejét növeli, valamint megköveteli a kéz különböző mozgásának összehangolását. Később tavasszal a réti virágok szedése is remek lehetőséget nyújt a kézügyesség fejlesztésére. A fűvágás egy egyszerű játék, mégis imádják a kisebbek. Gyerekollót már három éves kortól használhatnak, annak segítségével pedig végigmehetnek a kerten, és levághatják vele a fűszálakat – ez is remekül edzi a kézügyességet.
Takarítás
Minden tavasszal, amikor már jobbra fordul az idő, jól esik lemosni a tél komorságát. Ha a tükrök és az ablakok mosásánál a gyerekek permetezőt használnak, akkor mutató és középső ujjukkal nyomják le a pumpát, miközben többi ujjukkal, sőt egész kezükkel megtartják az üveget. Miután bepermetezték az üveget, ujjaikkal nyomást gyakorolnak a ruhára, ahogy a felületet tisztára törlik. A kültéri bútorok, játékok lemosásába is bevonhatjuk a gyerekeket, hiszen az időjárás nyomot hagyott a kint tartott dolgokon. A mosáshoz a vödör víz cipelésétől erősödik a kéz és az alkar.
Krétaművészet a járdán
Van valami izgalmas abban, ha végtelen üres vászon áll a gyerekek rendelkezésére, hogy fantáziájuk életre kelhessen a színek és a szórakozás révén. Nagyon szórakoztató, ha például egyikünk lefekszik a földre, míg a másik végigrajzolja a testét, majd mindenki kiszínezheti magát. Számos más sablont is használhatunk, de készíthetünk útvesztőket, ugróiskolát is az aszfaltra. Akár csillagképeket vagy az egész naprendszert is életre kelthetjük a utcán a kréta és néhány kisebb-nagyobb kő segítségével. Miután befejeztük a rajzolást, használhatunk nedves szivacsot a letörléséhez, ami szintén növeli a kézügyességet.
Buborékfújás
Ki gondolná, de a buborékfújás szórakoztató tevékenysége is fejleszti észrevétlenül a finom motorikus képességeket. Először is a gyerekeknek mindkét kezüket használniuk kell a tartály megnyitásához, majd ujjaikkal rá kell fogniuk a pálca végére, és kihúzniuk a tartályból, buborékfújás közben pedig tartaniuk kell a pálcát, és ismét bemeríteni a tartályba a szappanos oldatba. Miután a buborékokat elfújták, megpróbálhatják elkapni őket a pálcával. Ha az oldathoz keverünk egy kevés folyékony temperát, és egy nagyobb papírt a földre teszünk vagy felakasztunk egy festőállványra, a gyerekek csodálatos buborékfestményeket készíthetnek, csak rá kell fújniuk a buborékokat a papírra, ahol kipukkadva különleges foltokat hagynak. Életkoruktól függően akár rá is vehetjük őket arra, hogy maguk készítsenek buborékot. A So Slime buborék készítőjével ki kell venniük a visszazárható zacskóból a színes, felfújható slime-ot, belehelyezni a szívószálat, és két ujjukkal összefogva azt, óvatosan belefújni. A buborékból pattogó labda is készíthető.
Gumikacsa verseny
Megjegyzés: ha nincs otthon gumikacsa, bármilyen más műanyag állat megteszi, amit pancsoláshoz használunk esténként. Töltsünk meg egy kádat vagy egy gumimedencét vízzel. A gyerekek egy hurkapálca segítségével segíthetik a kacsákat a kijelölt célba úgy, hogy csak a kacsa körüli vizet érinthetik vele, a kacsát magát nem.