2021. április 22.

„Akár esik, akár fúj” – Stresszlevezető szabadtéri játékok városlakók számára is!

„Akár esik, akár fúj” – Stresszlevezető szabadtéri játékok városlakók számára is!

 

Szülőként gyakran vívunk csatákat gyerekeinkkel a lefekvéskor. Hiába teszünk meg sokszor mindent az esti rutin javításáért, próbálunk időben a kádba jutni, lefekvés előtt játszunk velük, mesélünk nekik, sokszor az egyetlen dolog, ami segíteni tud, ha a gyerekek napközben kiszaladgálták az őket érő stresszt a szabadban. Erre most, hogy idejük nagy részét otthon töltik, még nagyobb szükségük van, mint valaha! A Föld napja alkalmából blogunkban megmutatjuk a természetben töltött idő előnyeit, illetve ötleteket adunk arra, milyen aktivitásokkal űzhető messzire a feszültség és a stressz.

A természetben töltött játékidő számos előnnyel jár. Iskolás gyerekekkel készült kutatások szerint a szabadban töltött idő az általános és középiskolások esetében jelentősen csökkenti a stresszt, hozzájárul a fokozottabb összpontosításhoz, a szociális kapcsolódások jó minőségéhez. A szabadban töltött idő a gyerekeket mozgásra ösztönzi (ami már önmagában stresszűző hatású), elősegíti a kreativitást, növeli a bizalmat a komfortzónából való kilépés, az egészséges kockázatok iránt. Bár egy hangyaboly megfigyelése felnőtteknek kifejezetten unalmas tevékenység lehet, a gyerekek számára környezetük megfigyelése pihentető, nyugtató hatású.

 

Sajnos nem mindenkinek van lehetősége minden nap természetbe menni, de a jó hír az, hogy még a városokban is megtalálhatjuk azokat a zöld területeket, ahol a gyerekek kiereszthetik a fáradt gőzt.

 

Lefekvés előtti séta

Ha már mindent kipróbáltál, mégsem tudod időben ágyba terelni a gyerekeket, érdemes lehet tenni néhány kört a ház körül. Az esti séta a gyerekek számára nem monoton tevékenység, hanem lehetőség az új kalandokra. A járdán található lehullott levelek, bogarak, a hold fénye, az ablakok mögötti kivilágított szobákban zajló élet mind-mind érdekes felfedeznivalók lehetnek a számukra, miközben a szabadtéri mozgás a legjobb módszer a stressz csökkentésére. Vihetünk magunkkal különféle eszközöket, például buborékfújót is a sétához: ez azért is jó, mert a mély levegővételek szintén stresszoldó hatásúak. 

Játék az esőben

Sokakat eltántorítanak az áprilisi esős napok, hajlamosak vagyunk ilyenkor szomorúan behúzódni a négy fal közé, pedig az eső számtalan játékot kínál a gyerekeknek. Az esőzésektől egyébként is általában csak mi, felnőttek ódzkodunk. A gyerekek imádják a nedves földet, szeretnek tócsákban ugrálni, sárban játszani. Persze az egyik legfontosabb dolog az esős tevékenységekhez a megfelelő felszerelés: a gumicsizma, egy esőkabát, vízálló nadrág. Ezután a játéknak csak a fantáziánk szabhat határt. 

  • Az örök klasszikus után a gyerekek is énekelhetnek és táncolhatnak az esőben, csak egy jó esernyő kell a hangulat kedvéért.
  • Ki mondta, hogy a fürdéshez használt gumijátékokkal csak a kádban lehet játszani? A tócsákban való játék velük legalább annyira szórakoztató. 
  • Megkérhetjük arra is a gyerekeket, hogy próbálják elkapni nyelvükkel az esőcseppeket! 
  • Mentsük meg a gilisztákat, csigákat! Miután elállt az eső, biztassuk arra a gyerekeket, hogy vegyék fel az út közepén mászó kis csúszómászókat, és mentsék meg őket azzal, hogy a legközelebbi bokorhoz viszik őket. 
  • Készítsünk saras pitéket, sárlepényeket homokozó játékok, formák segítségével, díszítsük az alkotásokat botokkal, levelekkel, kavicsokkal.
  • Szenteljünk pár percet az eső érzeteinek. Jegyezzük fel, milyen hangja, illata, érzete, íze van.
  • Tereljük el az esővizet. Használjunk hozzá bármit, ami a kezünk ügyébe kerül, nagyobb köveket, kavicsokat, és nézzük, hogyan folyik így a víz.
  • Készítsünk kis hajókat természetes alapanyagokból, például a dió házából, levélből.
  • Mérjük le, mennyi eső esik. A csapadékmérés igen szórakoztató STEM tevékenység a kicsiknek. Mennyi eső esett egy óra alatt? És egy napon belül? Nem kell más hozzá, csak egy vödör.
  • Fessünk sárral! Nem kell más hozzá, mint egy bot, amit a gyerekek belemártanak a sárba. Ezzel aztán festhetnek a járdára különféle alkotásokat. 
  • Zeneszerzés esővel: tegyünk ki az erkélyre, udvarra serpenyőket, tálakat, poharakat, bármi, amiről úgy gondoljuk, hogy szép hangot adhat ki, amikor ráesnek az esőcseppek. Ha nem féltjük, akár egy xilofont is kitehetünk. Élvezzük az esőzenét!

 

Ütessünk

Akár kertünk van, akár néhány cserepes növényünk az erkélyen, az ültetés csökkentheti a stresszt, javítja a hangulatot. A kutatások is azt mutatják, hogy a kertészkedés a szorongás csökkenésével, az elégedettség növekedésével jár. Az ültetés folyamatának van egy terápiás eleme, a növények gondozása és a növekedésük megfigyelése csodálatos hosszú távú projekt a gyerekek számára is. Fontoljuk meg olyan virágok ültetését, amelyek vonzzák a pillangókat, vagy olyan gyógy- és fűszernövényekét, amelyeket aztán a főzéshez is felhasználhatunk. Ma már balkonon nevelhető paradicsomot, paprikát, szamócát is kapni, de csiráztathatunk is akár a My Fairy Garden Konyhakert segítségével.

 

Hozzuk kintre a művészeteket!

A művészi, kézműves tevékenységekre általában úgy gondolunk, hogy azokat csak a négy fal között lehet elvégezni, pedig a friss levegő, a természetes környezet hangjai, a színek inspirálják csak igazán a kis művészeket. Amikor a gyerekek színeznek, igazán kreatívan fejezik ki magukat, miközben megnyugszanak. Ezt odakint is megtehetik néhány színes kréta segítségével. Biztathatjuk őket arra is, hogy keressenek olyan felületeket a természetből, amelyekre rajzokat készíthetnek. A platánok hatalmas, lehullott kérgei remek „rajzlapként” szolgálnak, de sima felületű kövekre is lehet festeni. Nagyobb levelekre akár fogadalmakat vagy kívánságokat is írhatnak, amiket aztán a vízre bocsáthatnak.