2021. május 16.

Rajzolás világnapja: Mit jelentenek a gyerekrajzok?

Rajzolás világnapja: Mit jelentenek a gyerekrajzok?

 

A gyerekek sokféleképpen kommunikálnak. Nemcsak a verbális kommunikáció nyújt apró betekintést, mi zajlik a fejecskéjükben, de akár a rajzok is, amelyeknek elemzése mélyebben megérteti velünk a gyerek mentális, pszichés állapotát. A gyerekrajzok nemcsak szépek, de lehetővé teszik, hogy megértsük gyerekünket, és jobban kezeljük az életében jelentkező stresszes helyzeteket. Olvasd el blogunkat a rajzolás világnapja alkalmából!

Gyakran csak a szóbeli kommunikációtól függünk, hogy megértsük gyerekeinket. Ez azonban csupán az emberi kommunikációs képesség 10 százalékát teszi ki. A kommunikáció egyéb formáinak tanulmányozása még fontosabb a szülő számára, mert a gyerekek gyakran nincsenek tisztában az érzéseikkel. Emellett a kisebbek még nem tudják szavakba önteni mondanivalójukat. Rajzaik tanulmányozása jó módszer lehet a gondolkodásmódjuk megértésének. Ehhez adjunk nekik olyan színező eszközöket, amelyek segítségével változatos módon fejezhetik ki magukat, például kifestőkönyvet, színezőtzsírkrétát, akvarellt, temperát, aszfaltkrétát vagy akár textilfilcet.  Figyeljünk arra, milyen színeket használ, milyen az egész kép „kisugárzása”, mert ez mind sokat mond el arról, mi zajlik épp benne.

A terapeuták úgy vélik, a rajz jó módszer lehet a stressz kifejezésére, megkönnyebbülésre a nehéz időszakokban. Művészetterápiával jól kezelhetőek a különféle problémák, akár a bepisilés, az ujjszopás, a dadogás is.

 

A gyerekek rajzai tehát betekintést engedhetnek a gyerekek lelkébe, és utat nyithatnak arra, hogy megbeszéljétek, ami a kicsiket foglalkoztatja. A gyerekrajz-elemzés szakemberek feladata, de ezek a szempontok a laikus szülőknek is adhatnak némi kiindulópontot a megértéshez: 

 

Az első benyomások

A legelső rápillantás gyereked rajzára, olykor azonnal felfedheti, mit érez. Nyomasztónak, zavarosnak tűnik a kép? A kérdésre adott válasz közelebb vihet a gyerek érzéseihez, gondolataihoz.

 

Színek

A gyerekek fejlődésük során sokféle érzelemnek, tapasztalatnak vannak kitéve. Az egészséges gyerek válasza ezekre az információkra, érzékszervi benyomásokra az, ha a színek széles skáláját használja a rajzain. Minél több színt használ, annál boldogabb és örömtelibb. A színek segítenek kifejezni az érzelmeket, ezért egy adott szín túlzott használata a gyerek érzelmi állapotára, a benne uralkodó aktuális érzésekre enged következtetni. Például aki sokat használ zöldet, kiegyensúlyozott és jól alkalmazkodik. A meleg, élénk színek, mint például a narancs és a sárga, vidámságra utalnak, míg a sötét színek, különösen önmagukban, szomorúságot jelezhetnek. 

 

Összkép 

Ha egy gyerek hiányosnak hagyja meg a rajzait, vagy tétova vonalakat rajzol, akkor bátorításra szorulhat, mert ezek a jelek bizonytalanságot sugallnak. A hiányos rajzok impulzív személyiséget is takarhatnak, azonban ha ez a minta hosszabb ideig fennáll, érdemes esetleg jobban utánajárni, mi lehet a háttérben. A túl sok törlés és javítás a szorongás magasabb szintjét jelezheti, ezzel szemben a túldíszítés a figyelemre való vágyra utalhat.

 

Elhelyezkedés

Az sem mindegy, a lap melyik oldalára rajzol inkább a gyerekünk. Szakértők szerint az oldal bal oldalán rajzoló gyermek félénkebb, befelé fordulóbb lehet, egy gondoskodó felnőtt jelenlétét igényli. A jobb oldalon rajzoló gyerek kommunikációra vágyhat.

Gyakori gyerekrajzok

 

A gyerekek három fázisban rajzolnak képeket. A firkálási fázisban a vonalakat véletlenszerűen firkálja, ennek még nincs valódi jelentése. A séma előtti fázisban már megpróbálja megrajzolni a látottakat, az egyszerű alakokat, fákat, házakat, a séma fázisában a rajzoknak már jól azonosítható témájuk van, reálisabbak. A gyerekrajzok jelentése tehát a fázisokon keresztül folyamatosan fejlődik. Íme néhány általános példa, amelyek megjelenhetnek a gyerekrajzokban.

 

  • Firka - Talán nem tűnik úgy, hogy a firkálásnak sok értelme lenne, de pszichológusok szerint ebben a szakaszban nem a tényleges rajz, hanem a folyamat a jelzésértékű. A gyerek ceruzát helyezhet a papírra, áthúzhatja a firkát, a lerajzolt dolog hangját utánozhatja, vagy például azt mondja közben, „apu megy dolgozni”. A firkálásnak tehát nincs értelme, de a gyerek szándéka teljesen jól körülhatárolható, csak még nem tudja ábrázolni gondolatait. 
  • Mosolygó nap - Az oldal közepén álló telt, mosolygó napocska boldog, elégedett gyerek jele.
  • Pálcikaemberek - A pálcikaemberekkel a gyerekek általában családjukat ábrázolják. Sokatmondó lehet, hol helyezkednek el az alakok a képen, ki ki mellett áll, kihez érzi magát a legközelebb a gyerek (általában amellé rajzolja magát), stb.
  • Növekvő részletek - Minél több részletet ad a gyerek egy rajzhoz, annál jobbak a kognitív képességei. Ilyenkor a gyerek már alapos megfigyeléseket tesz környezetéről, értelmezi a fizikai megjelenésbeli különbségeket, a nemet is másképp látja.
  • Lyuk a földön - Általában egy nemrég elszenvedett veszteségre utal, például halálesetre a családban, egy háziállat elvesztésére. Ha a gyerek egyedül van a rajzon, akkor nagyon magányosnak érzi magát.
  • Szörnyek - Dr. Christopher Hastings pszichológus szerint a szörnyek rajzolása a gyerek egy olyan megküzdési mechanizmusára utal, amely során tehetetlennek érzi magát. A szörny jelenléte utalhat arra is, ahogyan a papíron megjelenített szituációt értelmezi.
  • Felhők és eső - Jelezheti azt, hogy a gyerek különösen szorong vagy fél.
  • Házak - A sok ablak jelezheti azt, hogy a gyerek szeretné, ha mások is betekintést nyernének, mi folyik a házban, vagyis saját lelkében. A nyitott ajtó üdvözlő hozzáállást mutat, a házhoz vezető sétány szociálisan jól alkalmazkodó gyerekre utalhat, aki egészséges társas kapcsolatokat tart fent.
  • Dühös emberek - Érzelmi megrázkódtatásra utalhat, de mutathatja azt is, hogy a gyerek sok agressziónak van kitéve a tévén, interneten keresztül. A gyerekek sokszor ijesztő elemeket rajzolhatnak meg, és ez rendben van. Akkor érdemes erre felfigyelni, ha általánossá válik, például a túl sok sötét szín használata, az agresszív elemek tendenciává alakulnak a rajzokban. A szakértők szerint a gyerekek képeit egészében kell szemlélni, és fontos mindig figyelembe venni, mit mond a gyerek saját rajzáról.

parenting.firstcry cikke nyomán