Utazás a Föld körül: Így ünneplik a gyereknapot szerte a világon
Utazás a Föld körül: Így ünneplik a gyereknapot szerte a világon
Van, ahogy egy egész héten át kedveskednek a gyerekeknek, máshol korábban mehetnek haza az iskolából. Más kultúrákat megismerni a játékon keresztül nemcsak remek móka, de elfogadást, tiszteletet és kíváncsiságot is tanít a gyerekeknek. Merítsetek ötleteket abból, hogyan ünneplik a gyereknapot szerte a világon.
Egy kis történelem
Bár a gyereknapról általában a játék jut az eszünkbe, ennek az alkalomnak a megünneplése történelmileg nagyon fontos fordulópont. A gyereknapot az Egyesült Nemzetek Szervezete hozta létre 1954-ben, és jelentősége évről évre nőtt. Öt évvel később a gyereknapon fogadta el az ENSZ közgyűlése a Gyermekjogi Nyilatkozatot, majd ugyanezen a napon, 1989-ben elfogadták a Gyermekjogi Egyezményt is, amely kimondja, hogy a gyerekek saját jogokkal rendelkező emberek, a gyerekkor különleges időszakát pedig kifejezetten védeni kell, hagyni a gyereket növekedni, tanulni, játszani, fejlődni és méltóságteljesen kibontakozni. A világ különféle országai azonban nem ugyanúgy ünneplik ezt a napot. Mexikóban például április 30-án tartják, és a gyerekek aznap korábban mehetnek haza az iskolából. Japánban május 5-én ünneplik a gyerekeket egy pontyra hasonlító „repülősárkánnyal”, a koinoborival. Ausztráliában tulajdonképpen egy egész héten át kedveskednek a gyerekeknek október 24-től november 1-ig. Brazíliában a Dia das Crianças október 12-re esik. Az is érdekes, hogy ebben az országban ez az ünnep 2020-ban 100 éves lett, a brazilok először 1920-ban irányították figyelmüket a gyermekek kérdésére.
Az alábbiakban bemutatunk néhány módot arra, hogyan ünnepelhetjük igazán rendhagyó módon ezt a napot, miközben gyerekeink egy pillantást vethetnek más országok kultúrájára.
Kóstoljunk bele a japán gyermeknapi ünnepségekbe, ahol a családok pontyhalakhoz hasonlatos, színes repülőhalakat reptetnek. A fekete ponty az apának, a piros vagy rózsaszín az anyának, a kék és a zöld a gyereknek felel meg. Akár saját koinoborit is reptethetünk színes zoknik felhasználásával, vagy kivághatjuk papírból, sőt akár origamiból is megpróbálhatjuk elkészíteni az alábbi instrukciók követésével:
Japánban a gyermeknapot egyébként évente háromszor ünneplik, Az ünnepség nemek szerint oszlik meg: a lányok napján, március 3-án Japánban az emberek babákkal és gyümölcsökkel díszítik a házukat, a fiúk napján, május 5-én felelevenítik a szamurájok kultúráját. Végül, de nem utolsósorban november 15-én ünneplik a «shichi-go-san» -t, amely fordításban «hét-öt-három», és minden korosztályú és nemű gyermekeket ünnepelnek ilyenko. A japánok számára ezeket a számokat varázslatosnak, és és a gyermek életének legboldogabb éveit jelölik.
Ausztráliában a gyerekjogokkal foglalkozó szervezetek különféle kifestőket kínálnak, amelyek segítik a beszélgetést a gyerekek jogairól.
Az egyik arra ösztönzi a gyerekeket, hogy írjanak vagy rajzoljanak arról, mit változtatnának a világon, ha tudnátok. Erre te is megkérheted őket, ha a játék mellett kicsit az otthonotokba csempésznéd a gyereknap igazi értelmét. Kínában június 1-jén ünneplik a gyereknapot kirándulással, valamint olyan koncertekkel, amelyeken csak gyerekek vehetnek részt. Segíthetünk megszervezni nekik egy koncertet otthon vagy a garázsban, vagy akár el is mehetünk kirándulni a közeli erdőbe, hegyekbe. Nigériában május 27-én felvonulással emlékeznek meg a neves napról, a gyerekek ilyenkor bulizhatnak, de fontos, gyermekeket érintő kérdésekről is szó esik. Mi is szervezhetünk otthon parádét a gyerekeknek. Olyan filmek vagy műsorok megnézése, amely a világ más részein élő gyerekekről szólnak, szintén fantasztikus módja az ünneplésnek. A svédek is külön ünneplik a lányok és a fiúk napját: a fiúk általában homárjelmezt vesznek fel, mivel ez jelképezi a bátorságot, a lányok pedig kicsit istennőkké válhatnak és jótetteket hajtanak végre. Ha homárruhát nem is tudunk keríteni, nyugodtan elrugaszkodhatunk a megszokottól, és jelmezes felvonulást tarthatunk. Hiszen ki mondta, hogy beöltözni csak farsangkor és Halloweenkor szabad?
Persze nem kell csak egy-egy országra korlátozódnunk
A játék teret nyit arra is, hogy a gyerekek átfogó képet kapjanak és ismeretet szerezzenek a világ kultúráiról. A világ csodái társasjátékkal körbeutazhatjátok a világot, és rengeteg ember – és nem ember által készült nevezetességet láthattok. A játék olyan látnivalókat tartalmaz, amelyek mindenki számára ismertek, valamint olyanokat is, amelyek kevésbé, és amelyek a világ legtávolabbi sarkain vannak.
Érdekes kérdéseket kaphatnak a gyerekek a nevezetességekről; ha tudják, vagy kitalálják a válaszokat, akkor 6 db puzzle darabot kapnak a világtérkép kirakóhoz. Az a győztes, aki először rakja ki a kis puzzle-jét! A Zászlók a világ körül társasjáték szintén segít megismerkedni az országokkal és azok zászlajával. Találjátok ki az országot, ha zászlót húztatok, vagy fordítva: találd ki, hogy a kiválasztott országnak, melyik a zászlaja.
Maradhattok belföldön is, hiszen Magyarország is csupa érdekességet és szépséget tartogat. A BrainBox Magyarország játékos formában segít bővíteni hazánkról szerzett ismereteket!
Jegyezzetek meg minél több információt 10 másodperc alatt a kihúzott kártyán szereplő hazai nevezetességekről, majd dobjatok a kockával és válaszoljanak helyesen a kidobott szám szerinti kérdésre, miközben a homokórán gyorsan leszaladnak a szemek.