2021. június 24.

Tegyétek időkapszulába az idei nyarat! 6 különleges kerti kaland

Tegyétek időkapszulába az idei nyarat! 6 különleges kerti kaland

 

Hacsak nincs 38 fok árnyékban, ahogy az elmúlt napokban, amikor az ember legszívesebben egy leredőnyözött szobában pihegne, a kert remek hely a játékra. Blogbejegyzésünkben olyan játékötleteket, kerti kalandokat hoztunk, amelyre akár évtizedek múlva is emlékezni fognak a gyerekek.

 

 

Kemping a kertben

Idén még nem egyszerű külföldre utazni, de ha van egy kertünk, a gyerekeknek nem kell lemondaniuk a kempingezés élményéről. Állítsunk fel egy kis vagy közepes sátrat hátul a kertben (vagy akár a nappaliban), majd töltsük meg hálózsákkal, takarókkal, lámpákkal. Nappal véd az UV sugárzástól, éjszaka pedig sokkal jobb benne aludni, mint a szobában. Ha nagyobbak a gyerekek, engedjük meg nekik, hogy 1-2 éjszakát kint töltsenek. Izgalmas kaland lesz nekik, ami ráadásul az önállóság élményét adja.

Mini sportnap

Ha enyhül kicsit az idő, rendezhetünk sportnapot is a kertben. Vegyük ki a hálózsákokat a sátorból, és beléjük bújva ugrándozzunk A-pontból B-be. De akár foghatunk pár lejárt, de még nem záp tojást is, kanálra helyezhetjük, és így futhatunk vele, ügyelve arra, hogy ne pottyanjon le. A gyerekek ezeken az alagutakon is átkúszhatnak időre. Ez a Wonderland Sátrak és alagút szett egy komplett játékbirodalom kisgyermekek számára, ami egy kocka alakú sátorból, egy gúla alakú tipi sátorból és egy összekötő alagútból állítható össze, külön bejárattal és kijárattal. Vajon ki lesz az a bátor és ügyes, aki a leggyorsabban ér át a vár egyik végéből a másikba?

Tanuljatok meg komposztálni

A komposztkupac felállítása különösen szórakoztató feladat, ha a gyerekünk szereti a rendetlenséget, és a különféle mikrovilágok nyüzsgését. Kijelölhetünk a komposzt számára kukát, de akár egy fa tövébe, az avar közepébe is dobálhatjuk a hulladékot (nem kell félni, a természet újrahasznosítja azt), vagy egy kifejezetten erre a célra készült fa tárolóban is gyűjthetjük a komposztálható szemetet. Mi kerülhet a komposztba? Minden természetes anyag, zöldség, gyümölcs, kávézacc, teafű, virág, gaz, gally, levél, haj, tojáshéj. Nem kerülhet bele főtt ételmaradék, különösen hús, üveg, fém, műanyag, lebomlónak nevezett bevásárlószatyor, és lehetőleg citrus, banán sem. Lehet a gyerek feladata is összegyűjteni a komposztálandó hulladékot minden étkezés után. Ráadásul különféle férgek, ízelt lábúak is megjelennek majd benne, ami külön érdekes lehet a gyerekek számára (és abszolút az erjedési folyamatot támogatják). Hogy mit nyer ezzel a család? Kevesebb lesz a szemét, a szemétszállítás során kibocsátott károsanyag mennyisége, növényeket tápláló humusz keletkezik a komposztból, a gyerekek pedig felelősséget tanulnak. Külön gilisztakomposztot is készíthetünk egy nagy befőttes üvegbe, amelybe rétegezzünk virágföldet, homokot, kerti talajt. Az üvegedényt kb. félig töltsétek meg, majd telepítsétek bele földigilisztákat. A talaj felszínére helyezzetek almacsutkát, leveleket, az üveget pedig egy sötét kartonnal tekerjétek körbe, ragasztószalaggal rögzítsétek, mintha a föld alatt laknának a giliszták. Érdemes rendszeresen nedvesíteni a földet.

 

Méhlegelő a kertben

Ha már környezettudatosság! Méhlegelőt is készíthetünk a kertben. Kérjük meg apát, hogy egy 1-2 négyzetméternyi területen ne nyírja le a füvet. Tegyünk egy sétát a környéken, és gyűjtsünk össze évelő vadvirág magvakat, amiket aztán szórjunk el ezen a területen. Ha a fű nagyon magasra nő és virágozni kezd, érdemes lekaszálni. Jövő nyárra színpompás minirétünk lesz, amit a különféle beporzók, szöcskék is imádni fognak. Készíthetünk kis táblákat is, amelyek jelzik, milyen fajta virágokat ültettünk el.

 

Mini terrárium

A nagy, széles nyakú befőttesüvegek nemcsak kovászos uborka készítésre jók, de aranyos üvegházak is készülhetnek belőlük a gyerekszobában. Béleljük ki az üveg alját a kertben gyűjtött apró kavicsokkal, töltsük meg az egynegyedét földdel, majd ültessünk bele kaktuszféléket. Ha találunk a kertben mohát, azt is betelepíthetjük az üvegbe.

Készítsetek időkapszulát

Ha szeretnétek megőrizni az idei nyár varázsát, készítsetek időkapszulát az élményeitekről. Tehettek bele (mondjuk egy fémdobozba) mindenféle emlékezetes dolgot, képeket, fotókat, cikkeket újságokból, üzenetet, jókívánságot a jövőre nézve. Ezután ássátok el a kincses dobozt a kert egy kijelölt pontjára. Köthettek szerződést arról, mikor ássátok ki. A legnagyobb hatása akkor lesz, ha a gyerekek felnőttkorában történik mindez, amikor talán már el is feledkeztek a dologról.