2021. július 7.

Cuki cicás játéknak tűnik, de karmai vannak! Itt a Calico társas!

 

Cuki cicás játéknak tűnik, de karmai vannak! Itt a Calico társas!

 

Leszállt az éj, hűvös szellő lengedez a teraszon. Asztal köré ül a család, előkerül a szúnyogriasztó füstölő és sok finom ropogtatnivaló. Mit játszunk? A nyáresti játékoknak különleges hangulatuk van, ami még sok-sok év után is velünk marad. De mi lenne, ha a szokásos Fekete Péterezés helyett valami különlegesebbel készülnénk, olyannal, ami élvezetes, megmozgatja az agytekervényeket és megunhatatlan? Itt a Calico, a cicás-paplanos társas, ami csak látszólag cuki, hiszen komoly kihívást tartogat.

 

A társasjátékok reneszánszát éljük, manapság már bármilyen témához létezik egy játék. A Calico-t Kevin Russ tervező és Beth Sobel illusztrátor készítette, így egy elragadóan szép társasjáték jött létre. A Calico társas abban is egyedülálló, hogy a képeken látható cicák a valóságban is léteznek, és többségük mentett cica, melyeknek tényleg az a nevük, mint a játékban. A játék bájos külcsíne azonban ne tévesszen meg: a társas rengeteg kihívást rejteget, ezért elsősorban 13 éves kortól ajánlott. Mondhatjuk azt is, hogy ennek a cicának igazából karmai vannak. A Calico meglepően sok kihívást tartogat, mivel a játékosak folyamatosan használni az agyukat.

A Calico társasban a játékosok célja, hogy foltvarrással elkészítsék a puha cicatakarót. Minden paplannak van egy sajátos mintája, és olyan szín- és mintakombinációkat kell létrehoznunk, amelyek nemcsak esztétikailag kellemesek, de a legszebb macskákat is magukhoz vonzzák egy kis pihenésre. A fordulók során választanunk kell foltlapkákat, majd felvarrnunk a saját takarónkra. Különféle dizájncélokat teljesíthetünk, díszíthetjük takarónkat egyedi gombokkal, hogy minél több macskát csalogathassunk a paplanunkra. A társast egyedül is lehet játszani, választhatunk kezdő vagy normál módot, játszhatunk forgatókönyv szerint is.

Tudod, mit jelent a Calico?

A Calico valójában egy trikolor házimacska, általában fehér, fekete és vörös foltok tarkítják. Majdnem mind nőstények a különleges genetikai kondíciónak köszönhetően. A Calico nem összekeverendő a teknőctarka házimacskával, amelynek bundája fekete/narancs vagy szürke/krémszínű, és nincs benne domináns fehér színezet. A néphagyomány szerinte a Calico cicák szerencsét hoznak, Németországban szerencsemacskának is nevezik, az Egyesült Államokban pénzhozó tulajdonságokkal ruházták fel. A cica mintájára Calico szövet is készült pamutból.

A játékban mindenkinek van egy saját, egyedi színkódolt táblája, takarója, amelyekre a színes, mintás hatszögletű foltlapkákat kell felhelyeznünk. Az úgynevezett céllapkák a színek és a minták teljesítését határozzák meg, ezek is hatszögletűek, mint a foltok, így a céllapkához hat folt illeszthető. A játékhoz tartoznak cica pontozólapkák is, az ezeken látható cicáknak megvannak a kicsinyített másaik a cicajelölőkön.

 

  • Három foltra nem kerülnek mintás "anyagok", ide a szín- és minta teljesíthető kombinációját jelölő céllapkák kerülnek. Ha vagy a mintát, vagy a színt teljesítjük ekörül a lapka körül, akkor az a pontjainkon is meglátszik majd. Sőt! Ha a szín is és a minta is stimmelni fog, mire felkerül a takarónkra az összes lapka, akkor az több pontot fog érni. 
  • Cicajelölők a takarónkon. A játék elején az asztalra kerülnek a cica pontozólapkák, melyek jelölik az adott cica pontértékét is. Minden ilyen lapkához véletlenszerűen kerül két fekete-fehér mintalapka. Ezek azt jelölik, hogy a cica mely mintákra szeretne feküdni. Minél több pontot hoz nekünk egy cica, annál nagyobb adott mintájú foltot kell létrehoznunk a lapkáinkból a takarón. Minél több cicát szerzünk, annál több pontot szerezhetünk.
  • Gombokat is kaphatunk a játék során, melyek mindegyike 3 ponttal fogja növelni a pontszámunkat. Gombot úgy szerezhetünk, ha 3 azonos színű foltot egymás mellé tudunk felrakni a játéktáblánkra/ takarónkra. Ha minden színű gombból sikerült felvarrnunk egyet, akkor plusz 3 pont a jutalmunk.

 

Amikor az egyik játékoson a sor, akkor a nála lévő (titkos) két foltból az egyiket felrakja a takarójára, majd választ egyet az asztalon lévő 3 folt közül. Amennyiben a körében lerakott folttal megszerzett egy cicát vagy egy gombot, akkor azt rögtön a takarójára rakhatja.

Így megy a takaróvarrás mindaddig, amíg minden hely el nem fogy a táblánkon, tehát megvarrtuk a takarót. Ekkor összeadjuk a pontokat, és az nyer, aki a legtöbb pontot szerezte.

Bár olvasva így bonyolultnak tűnik, ti is hatalmas rajongói lesztek ennek a kreatív puzzle-nek. A társas játszva eleinte igencsak könnyűnek tűnik, de végig résen kell lenni, és bizony használni kell az agyunkat. Ahogyan más jellegű elvont játékok esetén (amilyen például a Sagrada és az Azul), a Calico is sok előrelátást igényel számos egyidejű, egymással versengő célkitűzés kapcsán. Bár amolyan passziánsz módban is játszható a játék, a hozzáadott érték akkor domborodik ki igazán, ha figyelembe vesszük az ellenfeleket, azt, hogy milyen foltokat gyűjtenek.

 

A társas során rengeteg kérdés merülhet fel az emberben: Vajon tudják a többiek mit gyűjtök? Vannak olyan foltok, amiket használhatok? A folt elhelyezésével elérem-e a célomat, de tönkreteszem az összes eddigit, amit a játék során felépítettem? Lehet, hogy el kellene engednem a céljaimat, és inkább a gombokért és macskákért indulnom? Ez a sok kérdés, ami biztos, hogy bennetek is felmerül majd a játék során, befolyásolja a játékmenet lendületét, áramlását, izgalmassá teszi a társast. A Calico ezek alapján nem azoknak készült, akik szeretik a gyors, géppuska stílusú játékokat (egy kör 45-50 perc), vagy nincsenek odáig a szerencse vezérelt eseményekért.